Asfalt, klopení, více zastávek v boxech a trestání chyb. Jak se změní a co přinese Zandvoort?

V příštím roce se má formule 1 po více než třech desítkách let vrátit na Zandvoort. Jak se okruh promění a co čeká na jezdce?
Asfalt, klopení, více zastávek v boxech a trestání chyb. Jak se změní a co přinese Zandvoort?

V Zandvoortu má přípravy pod palcem sportovní ředitel a bývalý jezdec formule 1 v jedné osobě Jan Lammers. Pro Autosport nastínil hlavní změny na okruhu.

Pokud očekáváte, že Zandvoort půjde současným trendem – čím více asfaltu, tím lépe, tak se až tak moc nepletete. Okruh by si však měl zachovat svou současnou charakteristiku s velmi malým počtem únikových zón.

„Je to trať, která bude samozřejmě velmi nemilosrdná,“ řekl Lammers. „Viděli jsme to v Baku, známe to z Monaka. Stačí jedna chyba a váš závodní víkend může skončit. Bude to trať, kde bude klíčové, abyste nedělali chyby. Přidává to k nepředvídatelnosti a tato nepředvídatelnost je v současné době pravděpodobně to, co chceme.“

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Pitlane02, CC BY-SA 3.0

Ve třetí zatáčce Gelachbocht by měla být větší úniková zóna. Čtvrtá zatáčka Hugenholz bude mít širší vnitřek, aby byla trochu plynulejší, takže to nebude zatáčka typu brzda-plyn. Podobně tomu bude v zatáčce Hanse Ernsta Bochtta. 

Na cílové rovince chtějí místní podpořit předjíždění. Poslední zatáčka (Arie Luyendyk) bude trochu podobná Indianapolis, protože bude klopenější. „Bude to 17 stupňů, takže zatáčka bude mít stejný charakter jako poslední zatáčka v Brazílii (Interlagos),“ vysvětluje Lamer. 

Na cílové rovince pak budou moci jezdci využívat DRS. Celkově by to mělo podpořit předjíždění v zatáčce Tarzan na konci cílové rovinky.

360 stupňové video z roku 2016. Max Verstappen se projel v Zandvoortu ve voze RB8 

Více zastávek v boxech?

V poslední době máme v závodě velmi často jen jednu zastávku v boxech. V Zandvoortu to chtějí změnit. V první fázi jim pomůže samotný okruh, který už dnes disponuje krátkou boxovou uličkou. Podle Lammerse to chtějí ještě umocnit rychlejším vjezdem do boxů. 

Mechanici dnes vymění pneumatiky za 2 sekundy, ale celkově stráví jezdec v boxech přes 20 sekund. V Zandvoortu by to mohlo být o šest sekund méně! Kratší čas může týmy motivovat k většímu počtu zastávek, které se více vyplatí. Na trati by se pak více potkávali jezdci se starými a novými pneumatikami, což může opět podpořit předjíždění.

Klepněte pro větší obrázek

Foto: DTM

Další článek: Problémy vyřešíme rychle, ale až přijdeme na to, o co jde, říká Binotto

Témata článku: , ,