Anketa: Kdo podle vás získá letošní titul?

Pomalu ale jistě se blížíme do poloviny sezóny a je velmi pravděpodobné, že si to o titul rozdají piloti Mercedesu. Bude na konci roku Lewis Hamilton dvojnásobným mistrem světa nebo Nico Rosberg napodobí svého otce a stane se mistrem světa on?
Anketa: Kdo podle vás získá letošní titul?

Když řeknete Alonso, Hamilton nebo třeba Vettel, tak vám průměrný fanoušek formule 1 udělá dlouhou přednášku a když těch fanoušků vyberete více, možná se i poperou. Jsou jezdci, kteří jdou za vítězstvími doslova přes mrtvoly a budí emoce – pozitivní i negativní. To je ale zcela v pořádku, musíme si uvědomit, že pilot má šanci na titul jen po krátkou dobu svého života a od čtyř, pěti let se nepřipravuje 24 hodin denně a 365 dní v roce na nic jiného.

Pak je tu Nico Rosberg. U jeho jména si většina moc věcí nevybaví. Žádné skandály, nehody,… Rosberg musel dlouho trpět špatnou formu Mercedesu a ještě předtím jezdil za nekonkurenceschopný Williams. Rosberg byl takovou šedou myší, kterou měl podle mnohých Hamilton semlít jako mlýnek na maso. Našli se ale i tací, kteří před tichou vodou varovali.

Lewis Hamilton

  • Datum narození: 7. ledna 1985
  • Počet startů: 137
  • Počet vítězství: 26
  • Počet stupňů vítězů: 60
  • Počet pole positions: 35 

 

Nebýt dvou Hamiltonových odstoupení v Austrálii a Kanadě, byl by se slušným náskokem před Rosbergem. Bylo by však příliš jednoduché říci, že se Rosberg hřeje na prvním místě v šampionátu pouze kvůli problémům svého týmového kolegy.

Hamilton: bude to chtít čtyři výhry

Hamilton: bude to chtít čtyři výhry

Na trati je zcela jasné, že oba piloti jsou si více než vyrovnanými soupeři. Hamilton Rosberga nepřevyšuje a už vůbec ne tak, jako převyšoval v uplynulých letech Vettel Webbera. O vítězstvích mezi nimi většinou rozhodne už kvalifikace.

Klíčem bývá kvalifikace

Máme za sebou 8 závodů: 4x vyhrál kvalifikaci Hamilton, 3x Rosberg. Obecně platí, že ten pilot, který v kvalifikaci získá pole position také vyhraje nebo přesněji řečeno získá i v neděli lepší výsledek.

Vítězství stylem start – cíl získal Hamilton v Malajsii, Číně a ve Španělsku.

Rosberg totéž předvedl sice jen v Monaku, ale v Rakousku byl také v kvalifikaci před Hamiltonem a dokázal ho porazit i v závodě. Skóre je tedy 3:2.

V Kanadě vyhrál kvalifikaci Rosberg, Hamilton nedokončil. V Austrálii sice vyhrál Hamilton, ale také nedokončil.

Nico Rosberg

  • Datum narození: 27. června 1985
  • Počet startů: 155
  • Počet vítězství: 6
  • Počet stupňů vítězů: 19
  • Počet pole positions: 7 

 

Jediné střídání pozic tak proběhlo v Bahrajnu, kde po startu z prvního místa ztratil Rosberg pozici v prvním kole. 

Klíčem k titulu tak mohou být kvalifikace. V nich Hamilton Rosberga poráží, ale pouze teoreticky. Skóre je 4:4, v Monaku však Rosberg Hamiltonovi pokazil rychlé kolo.

Dalším prvkem mohou být drobnosti (zastávky v boxech) a technika. Hamiltona zradila dvakrát, Rosberga zatím ani jednou.

V neposlední řadě může hrát roli psychika. Pokud bude Rosberg Hamiltonovi bodově dále unikat, může Hamilton začít ztrácet nervy.

Diskuze (78) Další článek: Ecclestone: Kdo na to nemá, ať ve formuli 1 není
22:00 | Toto Wolff přiznal, že Mercedes má problémy se spolehlivostí, kterou stále úplně nepochopil. Bottas nasadil šestý motor.
18:52 | Valtteri Bottas nasazuje šestý motor. Dostane penalizaci 5 míst.
17:25 | Kromě Vettela odstartuje z poslední řady v Austinu také George Russell. Také on nasadí novou pohonnou jednotku.
17:23 | Americký jezdec Logan Sargeant, který závodí ve F3 za tým Charouz Racing System, se stal členem jezdecké akademie Williamsu.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00