Ani Alonsovi ani Massovi se nepodařilo poskládat dohromady ideální kolo

Piloti Ferrari odstartují do Velké ceny Maďarska ze šesté, respektive sedmé pozice. Oba se ale shodují, že pro zítřek zůstává vše otevřené, neboť předpověď slibuje déšť, a tudíž se může stát cokoliv.
Ani Alonsovi ani Massovi se nepodařilo poskládat dohromady ideální kolo

Navzdory skutečnosti, že si Fernando Alonso dojel v uplynulých dvou závodech pro pole position, je s dnešním výsledkem spokojený. "Očekávali jsme velmi těžkou kvalifikaci a taková také byla. Viděli jsme alespoň osm vozů - dva mclareny, dvě force indie, dva red bully a lotus, které dnes byly velmi konkurenceschopné, a proto je už jen účast v Q3 sama o sobě obtížným cílem. To jsme zvládli a také se nám podařilo v poslední části lehce zlepšit ovládání vozu, zapracovat na tlacích v pneumatikách a na předním křídle," pochvaluje si Španěl.

"Rozhodně jsme nezajeli perfektní kolo: v několika zatáčkách jsme ztratili pár desetin. Vítr byl silnější než dnes ráno a myslím si, že to všechny tak trochu překvapilo. Když vše zvážím, šesté místo není něco, za co by se vám mohli posmívat," podotýká dvojnásobný mistr světa.

Pilot Ferrari si je vědom, že jeho vůz stále není na suchu nejrychlejší, věří ale, že vhledem k předpovědi počasí, která hlásí déšť, zůstává výsledek závodu otevřený. Záležet bude znovu na pneumatikách: "Je pravda, že tu předjíždění rozhodně není jednoduché, ale zítra by mohlo pršet a my víme, že to může všechno změnit. Navíc je tu neznámý faktor ohledně chování pneumatik, protože včera je nikdo nebyl doopravdy schopen během dlouhých jízd vyzkoušet. Budeme muset být super koncentrováni, obzvláště na to, jak zvládnout pneumatiky."

Alonsovi bude na startu krýt záda týmový kolega Massa. Ten dnes zajel celkově sedmý čas. Brazilec je přesvědčen, že i on měl jisté rezervy a nepodařilo se mu z jeho vozu dostat všechen potenciál. V poslední části kvalifikace se najednou chování F2012 razantně změnilo.   

"Oba, Fernando i já, jsme bojovali s tím poskládat dohromady perfektní kolo, což je vidět na skutečnosti, že jsme v Q2 byli rychlejší než v Q3. Škoda, protože v Q2 jsem zajel dobrý čas a čekal jsem, že se dále zlepším, ale naneštěstí jsem byl pomalejší: najednou jsem měl méně přilnavosti a vůz byl více přetáčivý, takže teď musíme zjistit proč," vysvětluje Massa.   

Rodák ze Sao Paula má na maďarský Hungaroring velmi silné vzpomínky. Nejprve jej zde v roce 2008 zradila technika, kvůli čemuž mu mezi prsty proklouzlo pouhá dvě kola před koncem závodu téměř jisté vítězství, a o rok později přišla osudná kvalifikace, v níž utrpěl těžké poranění hlavy, které jej vyřadilo do konce sezony. I proto se zde těší velké podpoře od místních fanoušků a personálu okruhu, kterým by se zítra chtěl odvděčit nějakým povedeným výsledkem.

Slova pilotů Ferrari potvrdil svým komentářem i technický ředitel Scuderie Pat Fry: "Boj o to, dostat se do Q3 byl velmi těsný, a bylo důležité, že se oba, Felipe i Fernando, do závěrečné části kvalifikace dostali, dokonce i když nám zbyla pouze jedna nová sada měkkých pneumatik. Hlavním problémem dnešního odpoledne bylo poskládat dohromady ideální kolo."

Další článek: Problém byl s vyvážením, ne s novým mapováním motoru, tvrdí Vettel

18:12 | Ještě je to trochu daleko, ale pro závodní víkend se očekávají nižší teploty (kolem 24 °C) a hlavně déšť.
22. června | Nico Hülkenberg se oženil. Vzal si dlouholetou přítelkyni Egle Ruskyte.
21. června | Tip: Pokud cestujete, nebo chytáte nějakou zahraniční televizi, může se hodit přehled kanálů, které ve světě vysílají F1: odkaz
20. června | Cunoda po nehodě a výměně převodovky odstartuje z boxové uličky.

GP Štýrska 2021

Pátek 25. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 26. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 27. června 2021
Závod 15.00