Andretti Cadillac už má dodavatele pohonných jednotek. Bude to Honda? | Foto: Honda

Foto: Honda

Andretti Cadillac už má dodavatele pohonných jednotek. Bude to Honda?

Andretti chce společně s General Motors vstoupit do formule 1. Jaká pohonná jednotka bude jeho vůz pohánět?

Andretti bude muset zaplatit poplatek 200 milionů dolarů, který se rozdělí mezi stávající týmy. Po uzavření dohody s General Motors by to neměl být problém. Bude ale muset dostat také souhlas se vstupem od F1 a splnit další náležitosti.

Vybudovat tým formule 1 je poměrně těžké. Před týmem Andretti Cadillac je ale ještě jedna výzva – pohonná jednotka. Vývoj vlastní pohonné jednotky bude díky novým pravidlům jednodušší, ale i tak vyžaduje další infrastrukturu. Pro Andrettiho je to tak spíše hudba hodně vzdálené budoucnosti. Minimálně v prvních letech bude muset využít některého z dodovatelů – z těch současných nebo z těch, kteří budou ve F1 v roce 2026. V tuto chvíli nevíme, kdy Andretti Cadillac do F1 vstoupí.

Kromě současných dodavatelů by mohlo jít o Red Bull, Audi nebo Hondu, která ale fakticky neodešla.

Japonci se nejspíše v roce 2026 „nevrátí“ s Red Bullem, který si vyvíjí vlastní pohonnou jednotku a na palubu možná vezme Ford. Honda by mohla teoreticky dodávat AlphaTauri, ale pokud nedojde po úmrtí Dietricha Mateschitze k prodeji týmu, je tento scénář spíše nepravděpodobný.

Po dohodě Andrettiho a značky Cadillac se ale Hondě otevírá zajímavá příležitost. 

Dodavatele už máme

„Pro začátek máme podepsanou dohodu s dodavatelem pohonné jednotky,“ řekl generální ředitel General Motors Mark Reuss. „A pak, jak budeme postupovat vpřed, přineseme mnoho našich zkušeností, abychom vytvořili věci i pro budoucnost.“

Michael Andretti dodal: „Bude to spíše spolupráce s jiným výrobcem.“

Reuss ani Andretti nenabídli žádné podrobnosti o tom, se kterým výrobcem plánuje jejich tým spolupracovat, ale nejlogičtější by byla Honda.

Andretti už s Hondou spolupracuje v IndyCar, kde je japonská automobilka dlouhodobým konkurentem Chevroletu. Nově bude také spolupracovat v IMSA s týmem Wayne Taylor Racing, který využívá vozy Acura – ty vznikají ve spolupráci Hondy a týmu Oreca. 

Rovněž Cadillac a Honda již spolupracují – mimo motorsport v oblasti elektromobilů. 

Druhou možností, kterou Andretti zvažoval, byl Renault, protože francouzská automobilka by ráda v budoucnu rozšířila svou nabídku o další zákazníky. V současné době vyrábí pohonné jednotky pouze pro svůj tým Alpine.

Doporučujeme

Články odjinud