Analýza: Ferrari ztrácelo na Mercedes v Monze 0,65 s

Ztráta Ferrari na Mercedes byla v Monze opravdu propastná.

Sebastian Vettel ztratil na Lewise Hamiltona v cíli závodu 36,3 sekund. Rychlost Ferrari byla v Monze skutečně mnohem horší ve srovnání se stříbrnými šípy.

Po skončení závodu Sebastian Vettel řekl, že (mimo záběry kamer) projel asi dvacet kol před koncem závodu první zatáčkou a poškodil si vůz. Na jeho časy to ale podle dat vliv nemělo – respektive ne ve srovnání s Hamiltonem.

Pro porovnání jsme vzali časy na kolo Hamiltona a Vettela, kteří měli velmi podobné strategie. Vettel stavěl ve 31. kole, Hamilton o kolo později. Oba startovali na superměkkých pneumatikách a poté přezuli na měkké.

Období okolo zastávek v boxech (kola 31 až 33) jsme nepočítali a také jsme vynechali úvodních 8 kol, kde se Vettel dostával před Strolla a Ocona.

Před zastávkami v boxech zajížděl Vettel v průměru o 0,644 sekundy pomalejší kola než Hamilton. Po zastávkách to bylo o 0,658 s pomaleji a celkově byl průměrný rozdíl 0,655 s.

Jeden závod by ale neměl být předzvěstí zbývajícího vývoje sezóny. V Silverstone získal Mercedes také dvojité vítězství, třetí Räikkönen ztratil 36,5 sekundy a v Maďarsku bylo vše jinak. Singapur by měl Ferrari sedět podstatně více.

Symondsova předpověď

Pat Symonds provedl pro Sky Sports před závodem ve Spa simulace zbývajících závodů. Vzal výsledky a výkony Mercedesu a Ferrari z dosavadních závodů a charakteristiky dalších okruhů. Pracoval s přítlakem, aerodynamickou účinností, výkonem nebo gripem.

Výsledkem je určitá předpověď toho, který z dvojice hlavních týmů bude favoritem v příštích závodech. Je to samozřejmě jen odhad a situace se může občas pořádně zamotat, jak jsme viděli letos například v Baku.

Asi není překvapením, že ve Spa a v Monze byl podle Symondse favoritem Mercedes.