Alpine volá po změně pravidla, které se týká startovního boxu

Hned dva jezdci dostali za nedodržení předstartovní procedury, konkrétně kvůli nesprávnému zastavení v rámci startovního boxu, v prvních dvou závodech penalizaci. Podle týmu Alpine by mělo dojít ke změně pravidel.
Foto: Getty Images
Alpine volá po změně pravidla, které se týká startovního boxu | Foto: Getty Images

Pravidla hovoří o tom, že těsně před startem musí pilot zastavit svůj monopost v přesně vymezeném startovním boxu, který je vyznačen na dráze.

Zatímco v Bahrajnu byl za nedodržení tohoto pravidla potrestán časovou penalizací Esteban Ocon, v Saúdské Arábii se provinil Fernando Alonso, jehož monopost byl před startem příliš vlevo, takže jeho část překračovala vyznačený prostor.

Sportovní komisaři o trestech rozhodli na základě dodatku k Mezinárodnímu sportovnímu řádu, který byl uveden vloni. Podle jeho znění musí vůz stát v rámci přiděleného startovním boxu, přičemž žádná část kontaktní plochy předních pneumatik nesmí být v okamžiku startovního signálu mimo čáry (vpředu ani po stranách).

Jelikož bylo před letošní sezonou toto znění přidáno také do sportovních předpisů FIA, je na dodržení pravidla kladen větší důraz.

Problémem však je, že je z monopostů špatně vidět, takže jezdec může snadno udělat chybu a neúmyslně prorušit regule.

„Myslím, že je toto nařízení trochu drakonické. Nikdo nezíská výhodu tím, že bude stát na jedné či druhé straně o 10 centimetrů mimo. Navíc si ty startovací boxy mohou namalovat jak široké chtějí, protože se nezdá, že by pro to existoval nějaký předpis,“ citoval Autosport sportovního ředitele týmu Alpine Alana Permaneho.

„Nevím, jestli to bude přezkoumáno, ale dávat jezdcům tresty za to, že koly přejeli čáry, které vidí až těsně před tím, než se k nim přiblíží, mi přijde tvrdé a zbytečné,“ nechal se slyšet Permane, který věří, že pravidlo bude při nejbližší příležitosti v rámci F1 prodiskutováno.

Další článek: K tomu, abychom letos vyhráli nějaké závody, budeme potřebovat pomoc Red Bullu, tvrdí Alonso

Témata článku: , ,