Alpine představil vůz a tým pro WEC a Le Mans

Naposledy v roce 1978 se značka Alpine, tehdy už vlastněná Renaultem, radovala z ovládnutí celkové klasifikace v Le Mans. Znovu by se to Francouzům mohlo podařit letos.

Ještě před letošním vstupem do formule 1 se značka Alpine vrátila do motorsportu v roce 2013, kdy odstartoval její program ve třídě LMP 2 v evropské Le Mans Series.

Od sezony 2015 už Alpine figuruje ve vytrvalostním mistrovství světa FIA WEC, kde tato sportovní odnož Renaultu získala v rámci LMP 2 mistrovské tituly i vítězství v Le Mans.

Alpine v motorsportu: Monte Carlo, Le Mans a nyní formule 1

Alpine v motorsportu: Monte Carlo, Le Mans a nyní formule 1

Letos však bude francouzský tým bojovat o vavříny v celkovém pořadí a to s prototypem LMP 1, který po nové homologaci nese označení Alpine A480. Doopravdy se jedná o vůz Rebellion R13, který francouzská společnost Oreca původně vyvinula pro švýcarský tým Rebellion Racing. Ten své aktivity ve WEC po loňské sezoně ukončil.

Alpine bude se starším vozem, který pohání osmiválec Gibson bez hybridního ústrojí, bojovat proti novým speciálům Toyota a Glickenhaus v nové nejvyšší kategorii WEC Le Mans Hypercar. O vyrovnanost startovního pole LMH se bude starat systém Balance of Performance.

Vstupem do F1 to nekončí. Alpine chce znovu vyhrát Le Mans

Vstupem do F1 to nekončí. Alpine chce znovu vyhrát Le Mans

Je možné, že mateřský Renault nasazuje Alpine do LMH za účelem získávání zkušeností s touto kategorií před stavbou vlastního hypervozu. Už příští rok totiž do LMH vstoupí konkurenční Peugeot.

Silné propojení projektu s automobilkou naznačuje zapojení výkonného ředitele Alpinu Laurenta Rossiho a výkonného ředitele Renaultu Lucy de Mea do oficiální prezentace.

Jezdeckou posádku pro sezonu 2021 budou tvořit zkušení a sehraní Francouz Nicolas Lapierre a Brazilec Andre Negrao a spolu s nimi Lapierrův krajan Matthieu Vaxiviere.

Sezona FIA WEC 2021 odstartuje 1. května šestihodinovým závodem v belgickém Spa.

Další článek: Fotogalerie z předsezónních testů 2021

10:02 | Ferrari pokračuje v testech s vozem SF71H ve Fioranu. Sainze dnes vystřídal Mick Schumacher.
21. dubna | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.
21. dubna | Dnes také pokračují testy 18palcových pneumatik v Imole. Za volantem mercedesu je Valtteri Bottas.
21. dubna | V Barceloně začaly testy F3

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen