Alonsovi pomohly noční modifikace vozu

DOPLNĚNÉ VYDÁNÍ.

Tým Renault udělal během pátečního večera několik úprav na svém voze a Fernando Alonso se dokázal kvalifikovat do první řady vedle nejrychlejšího Sebastiana Vettela. Naopak druhý pilot stáje Nelson Piquet skončil opět sedmnáctý a ani napotřetí nepostoupil z první části kvalifikace. 

Dvojnásobný mistr světa považuje své zlepšení za důkaz, že jakékoliv změny na autě mohou momentálně zlepšit aktuální pozici. "Tým vylepšil auto a najednou jsme zase konkurenceschopní," řekl. "Uvidíme, jak ostatní natankovali, ale do třetí části kvalifikace jsme se dostali víceméně bez problému, což se o prvních dvou závodech říct nedá."

Španěl podle svých slov inženýrům i mechanikům za jejich tvrdou práci, kterou odvedli nejen během páteční noci, ale i v posledních čtyřech týdnech, podobný výsledek dlužil. "Myslím, že je to pro nás velmi zvláštní víkend. Ráno jsme měli úplně nové auto a (v tréninku) odjeli jen tři kola. Nevěděli jsme, jak se auto bude chovat v kvalifikaci, ale s tímto výsledkem jsme extrémně spokojeni," radoval se.

"Včera v noci to myslím bylo v řadě týmů stejné. Chlapi spali hodinu až dvě. Po takové noci musíte (pro ně) v autě odvést maximum. Nesmíte udělat žádnou chybu. Děkuji týmu za jeho snahu," chválil Alonso.

Oproti úvodním dvěma závodům sezóny se francouzský tým sídlící v anglickém Enstone rozhodl závodit bez systému na obnovu kinetické energie (KERS). "Udělali jsme několik analýz, jak toto zařízení funguje na některých okruzích a rozhodli jsme se, že je čas udělat test (bez něj)," vysvětlil toto rozhodnutí Španěl. "Navíc jsme měli určité obavy. Při dešti v Malajsii nastaly problémy s vodou v systému, což není z hlediska bezpečnosti ideální."

Piquet na svém voze na rozdíl od Alonsa neměl nové součástky, přesto byl zklamán, že nepostoupil do druhé části kvalifikace. "Přes noc jsme udělali nějaká zlepšení, ráno auto pracovalo dobře. Zítra to bude obtížný závod, ale doufám, že připravíme takovou strategii, která mi umožní posunout se směrem dopředu," přeje si Brazilec.

Hlavní inženýr Pat Symonds pochválil Alonsa i všechny zaměstnance z továrny, kteří se zasloužili o rychlé nasazení tzv. dvoupatrového difuzoru již pro tento víkend. "(Difuzor) pracuje, jak jsme předpokládali, přesto, jsme měli ráno menší problémy s karoserií, která lehce vzplála. Technici však opět odvedli skvělou práci a vše opravili," zmínil Symonds ranní nástrahy. "Teď musíme to samé připravit pro Nelsona a umožnit mu, aby se v závodním poli posunul směrem nahoru."

Další článek: Button nečekal, že vozy Red Bullu budou tak silné