Alonso zůstává obezřetný, v závodě se může stát cokoliv

Španěl vybojoval na Silverstonu svoji letošní první pole position. Zároveň je to také první pole postion pro Ferrari po bezmála dvou letech. Dobrou formu italských vozů potvrdil pátým místem Massa. AKTUALIZOVÁNO
Alonso zůstává obezřetný, v závodě se může stát cokoliv

Tento úspěch se přitom nerodil snadno. Nechybělo totiž mnoho a dvojnásobný mistr světa mohl uvíznout již ve druhé části kvalifikace. Svým posledním rychlým kolem se ale nakonec mezi první desítku přeci jen dostal, a to navzdory skutečnosti, že na trati zavlály žluté vlajky v důsledku Grosjeanovy chyby, po které Francouz musel odstoupit.

Jak ale sám Alonso říká, v inkriminovaném momentu výrazně zpomalil, takže se proti pravidlům nikterak neprovinil: "V tom kole jsem nezajel zelený sektor (osobní maximum v daném sektoru). V úseku, ve kterém ten vůz odstraňovali, jsem zpomalil."

Španěl je se získanou pole position pochopitelně spokojený, na druhé straně ale podotýká, že vzhledem k proměnlivým povětrnostním podmínkám, které ve Velké Británii panují, není výsledek dnešní kvalifikace až tak důležitý.

"S takovýmito podmínkami je tahle kvalifikace jedna z nejméně důležitých v roce, protože zítra bude po několika kolech vše promíchané. S (takovouto) viditelností je ale lepší startovat vpředu, takže jsem spokojený," podotýká pilot Ferrari.

Alonso dodává, že rozhodnutí ředitelství závodu přerušit kvalifikaci v její druhé části bylo správné. Podmínky na trati byly velmi zrádné. "Bylo nemožné jet - vyvěšení červených vlajek bylo dobrým rozhodnutím a dobrým rozhodnutím bylo také čekat do doby, až budou na okruhu takové podmínky, ve kterých budeme moci znovu jezdit. Někdy ta rozhodnutí kritizujeme, když s nimi nejsme spokojeni, dnes ale odvedli (komisaři) dobrou práci. Prioritou byla bezpečnost."

Spokojeností oplýval v sobotu odpoledne také Felipe Massa. V Silverstone si připsal svůj letošní nejlepší kvalifikační výsledek, když zajel pátý nejrychlejší čas.

"Je to hezký výsledek pro tým, hlavně proto, že když zavlály červené vlajky, já i Fernando jsme byli mimo Q3. Při restartu jsme odvedli dobrou práci a poté jsme v Q3 byli pořád v boji o pole position. Pokaždé jsem ale ztrácel čas v poslední zatáčce, když se mi blokovala zadní kola," poznamenává Massa.

Brazilec v posledních závodech dokazuje, že jeho forma stoupá, a je přesvědčen, že červeným vozům se bude na trati, jakou je Silverstone, dařit i během zítřka: "Myslím si, že zítra budeme konkurenceschopní, obzvláště když se vozu na tomto typu tratě daří. Od Kanady se F2012 hodně zlepšilo a výsledek je patrný."

Pat Fry, technický ředitel Ferrari, měl ke svým jezdcům pouze slova chvály. Zítra bude podle něj záležet především na počasí a vhodné strategii. "Teď musíme přemýšlet o zítřejším závodě, který se jeví jako velmi nepředvídatelný z každého úhlu pohledu počínaje počasím. Dnes ráno na suchu jsme viděli, že F2012 je docela konkurenceschopné, ale také, že soupeři jsou velmi silní. Počasí bude hrát klíčovou roli," soudí Fry.   

Další článek: Dramatickou kvalifikaci v Silverstonu vyhrál Alonso