Alonso zapadne do Ferrari lépe než Räikkönen, říká Montezemolo

Fin je pro Italy moc chladný.
Po oznámení příchodu Fernanda Alonsa do Maranella padají na adresu Ferrari otázky, proč se rozloučilo s Kimim Räikkönenem. Neveřejně se hovoří o komerčních důvodech spojených se sponzorem Santander, prezident Ferrari pak nabídl ještě další pohled. Fin byl na temperamentní Italy příliš chladný.

"Je to otázka osobnosti, protože Kimi je ten typ člověka, který dává najevo jen málo emocí, vše drží uvnitř," řekl Luca di Montezemolo pro Gazzettu dello Sport.

"A to nepomáhá toku informací uvnitř týmu. V každém případě jsem Räikkönenovi vděčný, získal pro nás šampionát, na který nezapomeneme. Potřebujeme týmového hráče a to myslím Alonso je, také s ohledem na všechno dobré, co mi o něm řekl náš šéf týmu Domenicali."

"Ale také je na nás, abychom nedělali chyby. Fernando je skvělý jezdec a charismatický člověk, očekávám od něj hodně."

Montezemolo uvedl, že delší dobu čelili otázkám, kdy najme Alonsa. S podobným nadšením se prý setkal při příchodu Michaela Schumachera. "Alonso a Massa budou tvořit skvělou dvojici, čistě latinskou dvojici. Věřím, že se Felipe zotaví," dodal.

O něco méně sdílnější byl šéf týmu Ferrari Stefano Domenicali. O důvodech pro změnu pouze uvedl, že je vždy třeba zvážit mnoho věcí a zvolit to nejlepší pro budoucnost týmu. K Räikkönenovi si zachoval vřelý vztah.

"Nikdy mě neuslyšíte říkat cokoliv negativního o Kimim, nikdy," uvedl. "Má velký talent, je to velký šampión a zapsal se do historie Ferrari. Na to nezapomínejte. Vyhrál titul a to byl jeden z jeho cílů u nás. Kimi je součástí týmu, ale je třeba dělat rozhodnutí s ohledem na budoucnost a musíte při tom zvážit hodně věcí. Ale Kimi je fantastický."

Přístup k jezdcům Ferrari měnit nehodlá, Alonso bude mít stejnou pozici jako Massa a Räikkönen, nikdo nebude upřednostňován, ujistil Domenicali. Alonso a Ferrari shodně potvrdili, že žádní noví inženýři do Maranella nepřijdou. Šéf týmu popřel i informace o platu, který by měl Španěl pobírat.

"V současnosti Ferrari, a nejen Ferrari, tvrdě pracuje na významném snížení nákladů ve formuli 1, což se týká také nákladů na jezdce. Takže při pohledu na čísla, která kolují, těch 25 miliónů eur (ročně) - tomu se směju, protože je lepší se smát, ale je to velmi smutné. Jsou to naprosto nesprávná čísla a abych byl upřímný, nepomáhá to důvěryhodnosti formule 1," dodal Domenicali.

Že se Ferrari rozhodlo správně, se domnívá i Flavio Briatore, který Alonsa ve formuli 1 ´vychoval´.

"Myslím, že Ferrari uzavřelo dobrou smlouvu a Alonso bude hodně spokojený. Jeho nejlepší kvalita pro týmy, u nichž závodí, je konzistentní výkonnost," uvedl Briatore. "Je vždy připravený, na každé trati vždy na limitu. Je charismatický při práci s inženýry a tvrdý pracant. Nikdy se nevzdává. Je fantastický, rychlý, inteligentní, ostrý závodní jezdec. Gladiátor na trati."
Další článek: Barrichello je přesvědčen, že letošní rok není jeho posledním