Alonso v roce 2007 uplácel svou stranu garáže, vzpomíná bývalý mechanik McLarenu

Bývalý mechanik McLarenu Marc Priestley řekl, že Fernando Alonso během svého působení u týmu v roce 2007 dával členům svého týmu obálky s penězi, aby je motivoval v boji proti týmovému kolegovi Lewisovi Hamiltonovi.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
Alonso v roce 2007 uplácel svou stranu garáže, vzpomíná bývalý mechanik McLarenu | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Alonso přišel do McLarenu z Renaultu po zisku dvou titulů mistra světa. U britského týmu se mu ale postavil talentovaný nováček Hamilton, který do F1 přišel s titulem šampiona GP2.

Jeden z kontroverzních momentů přišel v kvalifikaci na Velkou cenu Maďarska, kdy Hamilton nedodržel dohodu a nepustil Alonsa před sebe, čímž mu pokazil kvalifikační pokus.

Alonso mu to oplatil tím, že záměrně Hamiltona zdržel v boxech, aby mu nedal šanci porazit jej v boji o pole position.

V nedávné epizodě podcastu PitStop Priestley, který pro McLaren pracoval mezi lety 1999 až 2009, řekl, jak se Alonso jednou pokusil získat podporu členů svého týmu v interním boji proti Hamiltonovi.

„Jednou z Fernandových taktik je pokusit se získat si celý tým na svou stranu garáže. Snaží se získat kontrolu,“ řekl Priestley.

„V roce 2007 nastal moment, kdy jsem dorazil na závod a Fernandův manažer nebo trenér rozdával malé hnědé obálky napěchované penězi všem, kteří nebyli na Lewisově autě. Vzpomínám si, že jsem otevřel obálku a tam bylo asi 1500 eur. Bylo to tak ošklivé.

„Nejdřív dostanete neoznačenou hnědou obálku a já na to 'Mockrát děkuji, co je to?', trenér se vypaří, vám zůstane ta věc, otevřete ji a je doslova plná peněz.

„Najednou se to začalo šířit týmem a jediní, kteří ji nedostali, byli členové Lewisovy posádky. Začalo být jasné, o co tu jde, snaží se získat podporu, povzbudit lidi, aby podpořili jeho stranu v této intenzivní bitvě, ve které byli.“

O Alonsově úmyslu se ale následně dozvědělo také vedení McLarenu.

„Na jednu stranu se dá říct, že to byla chytrá taktika, nakonec se to ale tým evidentně dozvěděl a donutil nás celou částku věnovat na charitu, což bylo v pořádku. Ale bylo to malé nahlédnutí do dvou různých smýšlení.“

Alonso opustil McLaren po jedné sezóně, ve které jeho a Hamiltona o jediný bod v boji o titul mistra světa porazil Kimi Räikkönen z Ferrari.

McLaren byl diskvalifikován ze sezóny 2007 a dostal rekordní pokutu 100 milionu dolarů poté, co byl Mezinárodní automobilovou federací shledán vinným ze spiknutí za účelem získání důvěrných technických informací od člena Ferrari.

Další článek: Albon chce být v Singapuru zpět. Jeho start ale zůstává nejistý

Témata článku: , ,

Aktuality

5. října | Podle MotorsportWeek představí Ferrari svůj hypercar pro Le Mans oficiálně 30. října v Imole během tradiční akcie Ferrari Finali Mondiali. Vůz by měl mít název F255. 
5. října | 30. narozeniny dnes slaví Kevin Magnussen. 
5. října | Podle dvou zdrojů BBC je velmi nepravděpodobné, že se tento týden dozvíme něco o rozp. stropech za rok 2021. Jiní říkají, že neslyšeli nic o dalším zpoždění. Dopoledne FIA uvedla, že dnes poskytne aktualizace ohledně harmonogramů procesu dodržování finančních předpisů. 
5. října | Jost Capito potvrdil, že na seznamu jezdců, které Williams zvažuje pro příští rok, je také Mick Schumacher. 

GP Japonska 2022

Pátek 7. října 2022
1. trénink Alonso
2. trénink 08.00–09.30
Sobota 8. října 2022
3. trénink 05.00–06.00
Kvalifikace 08.00–09.00
Neděle 9. října 2022
Závod 07.00