Alonso v Praze: Týmy mají ve sporu s FIA absolutní podporu jezdců

Dvojnásobný mistr světa zavítal poprvé do České republiky.
Pilot týmu ING Renault Fernando Alonso zavítal poprvé v životě do České republiky a na tiskové konferenci v pražské nemocnici v Motole odpovídal na otázky o dění ve formuli 1. Jedním z hlavních témat byly probíhající spory o budoucí pravidla a Alonso potvrdil jasnou podporu týmům.

"Co se týče politických bojů, jsou to pro formuli 1 těžké časy. Potřebujeme najít řešení. Pro jezdce je to těžké, protože zvenčí neznáme úplně všechny detaily z jednání mezi týmy a FIA, ale týmy mají naší absolutní podporu," odpověděl Alonso na dotaz F1sports.

"Týmy jsou klíčovým elementem formule 1. Týmy chtějí snižovat náklady, ale postupně, až do roku 2011 nebo 2012. Myslím, že je FIA příliš optimistická, když si myslí, že pro příští rok můžeme snížit rozpočet z 500 miliónů na 45 miliónů. To by nedokázala žádná společnost."

Španělský jezdec vyslovil naději, že týmy naleznou společné řešení s FIA během tohoto týdne, aby ve formuli 1 mohli příští rok pokračovat nejlepší jezdci, týmy a vozy.

Pokud by ovšem nebylo možné najít společné řešení, Alonso vidí jako krajní variantu závodění v jiné sérii.

"Ano, dokáži si představit, že bych příští rok nezávodil ve formuli 1. Platí to pro všechny jezdce. Protože jak jsem řekl, máme velmi blízko k týmům a týmy předložily podmínky, na jejichž základě budou ve formuli 1 závodit. Pokud tyto podmínky nebudou přijaty a v seznamu účastníků nebudou velké automobilky jako Ferrari, Renault, Mercedes, BMW, Toyota... Pokud nebudou ve formuli 1, tak já také nebudu ve formuli 1," uvedl.

Alonso by neviděl žádný smysl v závodění s malými týmy, které by neměly ty nejlepší technologie a nejrychlejší vozy. Formule 1 je pro Španěla vrcholem motorsportu a nová pravidla by z ní udělala něco, co jezdce nezajímá. Ve formuli 1 by jezdili neznámí jezdci a neznámé týmy, což by podle něj znamenalo její konec. Nikomu by však neprospělo, kdyby se formule 1 rozštěpila na dvě závodní série.

Týmy mimo jiné požadují, aby se příští rok závodilo podle letošních pravidel upravených podle předložených návrhů. Tedy podle pravidel, která zatím nejvíce vyhovují týmu Brawn GP a Jensonu Buttonovi. Alonso potvrdil, že letošní tituly budou mít jen těžko jiné majitele, než je zmíněná dvojice.

A jak Alonso vidí na základě současného dění svojí budoucnost? "Příští rok budu dále jezdit. Pokud to nebude formule 1, bude to určitě něco, co se jí podobá. A bude to s nejlepšími týmy a s nejlepšími vozy. Vidím to tak, že příští rok budu řídit velmi rychlé auto. Uvidíme, musíme si počkat, co se bude dít v následujících dvou týdnech. Budu s automobilkami a velkými týmy," dodal.

Fernando Alonso přiletěl do České republiky na pozvánku společnosti ING ihned po Grand Prix Turecka v neděli večer. V Praze se kromě zaměstnanců ING a novináři setkal ve Fakultní nemocnici v Motole také s dětmi z onkologického a hematologického oddělení, jehož patronem je již osmým rokem právě společnost ING.
Další článek: Massa: Mosley stahuje formuli 1 z vrcholu motorsportu dolů

15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.
11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00