Alonso: Tomuhle se zkrátka nic nevyrovná

Španěl ve službách Ferrari dokázal opět vytěžit z minima maximum a ve Velké ceně Evropy si dojel pro své letošní druhé vítězství, po kterém se mu nedostávalo slov. AKTUALIZOVÁNO
Alonso: Tomuhle se zkrátka nic nevyrovná

Fernando Alonso převedl na domácí půdě jeden ze svých nejlepších výkonů, když si po startu z jedenáctého místa dojel pro nečekané vítězství, díky čemuž se vyhoupl také do čela průběžného pořadí šampionátu.

Pilot Ferrari zvítězil ve svém rodném Španělsku již podruhé v kariéře. Jeho první vítězství se datuje do roku 2006, v němž si dojel pro svůj druhý titul mistra světa. Po skončení závodu jen stěží nacházel slova, kterými by popsal své pocity.

"Je opravdu těžké vyjádřit slovy, jaký to je momentálně pocit. Vyhrát domácí velkou cenu je něco unikátního, velmi speciální pocit. Měl jsem tu příležitost v Barceloně v roce 2006 s Renaultem a stále si ten moment perfektně pamatuju," nechal se slyšet Španěl, který si své vítězství po projetí cílem náramně užíval.

"Nyní jsem měl tu možnost s Ferrari, s tribunami plnými červené barvy. Jsem na to velmi hrdý. Vítězství v takovémto závodě ve Španělsku je pravděpodobně tím nejlepším vítězstvím, co se emocí týče. Nic se tomu nevyrovná."

Alonso po skončení závodu přiznal, že s tímto výsledkem v žádném případě nepočítal, neboť do Velké ceny Evropy startoval až z druhé desítky. "Potom, jak jsem se včera kvalifikoval, nikdy nepomyslíte na to, že byste mohli získat tak dobrý výsledek, bojovat o pódium nebo tak něco. Když jsem po tom safety caru jezdil na třetím místě, řekl jsem si, že snad už bude odmáváno šachovnicovou vlajkou a já si užiju tyto pódiové oslavy. Dvě kola na to jsem ale při restartu předjel Grosjeana, pak zastavil Vettel a od té chvíle to byl velmi dlouhý závod," uzavřel dvojnásobný šampión.  

Ani Felipe Massa si v závodě nevedl špatně, nakonec ale projel cílem až o jedno kolo později než jeho týmový kolega, a to na šestnáctém místě bez nároku na body. "Co po mě chcete, abych vám řekl, dnes nic nevycházelo tak, jak mělo!" postěžoval si Massa. "Od osmého kola dál jsem začal pociťovat, že se zádí vozu je něco v nepořádku. Na konci závodu tým objevil nějaké poškození, které totálně poničilo vyvážení a aerodynamickou úroveň přítlaku."

"Jsem velmi zklamaný, protože jsem měl dobrou rychlost a mohl jsem se udržet ve skupině, ve které byl Fernando. Pak tu také byla kolize s Kobajašim, po které se všechny šance na dokončení na bodovaných pozicích, v něž jsem doufal, vypařily," posteskl si Brazilec.

Technický ředitel Scuderie Pat Fry byl Alonsovým vítězstvím pochopitelně nadšen, dodává však, že Ferrari čeká další tvrdá práce. "Musíme zlepšit náš výkon, protože o tomto víkendu Red Bull ukázal, že udělal krok vpřed, a my jsme nebyli tam, kde jsme chtěli být, což znamená přede všemi," řekl Fry.

Ve Valencii byl osobně přítomen také prezident italské stáje Luca di Montezemelo, jehož komentář zde pochopitelně nesmí chybět: "Toto je Ferrari ve své nejlepší formě. Takové, které chce každý vidět! Fernando byl výjimečný a je těžké nalézt slova, kterými lze popsat jeho závod. Felipeho je mi velmi líto, měl velkou smůlu: jel velmi dobře a jsem si jistý, že mohl přivézt domů dobrý výsledek nebýt všech těch problémů, které měl."

Další článek: Hamilton dal do závodu srdce i duši, Maldonada z kolize neobviňuje