Alonso: Tituly nestačí, musíte mít sezóny, jako byla ta letošní

Fernando Alonso je přesvědčený, že velké jezdce nedělá jen počet titulů, ale výkony, které podávali na závodních tratích.
Alonso: Tituly nestačí, musíte mít sezóny, jako byla ta letošní

Alonso měl během Světového finále Ferrari ve Valencii první příležitost vyhodnotit letošní sezónu v klidu a s odstupem.

"Jsem spokojený s tím, jak to šlo," řekl. "Nakonec jsme o titul přišli o tři (sic) body, ale odjel jsem nejlepší sezónu v životě a teď můžu jen myslet na příští rok."

"Byl to zázrak, co se nám závod za závodem dařilo, titul jsme určitě neztratili v Brazílii, to se stalo ve Spa a Suzuce. Pokusíme se vylepšit auto pro příští rok, abychom startovali víc vpředu a vyhýbali se nehodám. Doufejme, že také budeme mít trochu víc štěstí."

Španěl uznal, že právě rychlost vozu je to, co Ferrari letos nejvíc scházelo. "Co se týče strategie, pit stopů, startů a spolehlivosti, byl to perfektní rok. Všichni se shodneme, že jediná věc, která nám scházela, bylo auto, což znamenalo, že jsme se většinu roku nemohli rovnat s nejlepšími."

"Je to jediná věc, kterou potřebujeme vylepšit, ale je pravda, že také nejtěžší. Se všemi potížemi, které jsme měli, myslím například na ztrátu v zimních testech, skutečnost, že jsme bojovali až do konce, znamená, že jsme skvělý tým."

Letošní vicemistr je přesvědčený, že ho jeho výkony posunuly výš v očích většiny a zapsaly dalším výrazným písmem do historie formule 1.

"Upřímně je mi jedno, jaký je na mě názor v Německu nebo jinde. Jen vím, že když mě lidé vidí na ulici, objímají mě a nazývají mě gladiátorem nebo samurajem. Byl to působivý rok, těžko zapomenutelný, s okamžiky, které se nikdy nezopakují, jako byla vítězství ve Valencii nebo Malajsii."

"Od chvíle, kdy jsem u Ferrari, jsem myslím hodně dospěl, hlavně letos. Předtím o mě lidé měli víceméně dobrý názor, ale teď zaznamenávám zcela novou úroveň respektu. A pak abyste byli jedním z velikánů formule 1, nestačí vyhrát tituly, musíte také mít sezóny jako byla ta, která právě skončila. Příští rok? Doufám, že získám o tři nebo čtyři body více."

Alonso se také krátce věnoval události posledních dní, kterou bylo zpochybňování legálnosti jednoho předjížděcího manévru Sebastiana Vettela v posledním závodě v Brazílii.

"Na internetu bylo hodně klipů a my jsme věděli, že naši fanoušci žádají vysvětlení, takže bylo správné, že se Ferrari obrátilo na federaci s žádostí o objasnění. Dostali jsme odpověď a teď se myslím vše uklidnilo."

"Nevěnoval jsem moc pozornosti vzrušení, které tento incident způsobil, ale cítil jsem, že našim fanouškům dlužíme odpověď."

Diskuze (197) Další článek: Světové finále Ferrari 2012