Alonso si splnil svůj včerejší cíl a vyhoupl se do čela průběžného pořadí

Oba piloti italské stáje předvedli solidní výkony a potvrdili, že forma stáje z Maranella jde nahoru. Fernando Alonso skončil třetí, Felipe Massa šestý. AKTUALIZOVÁNO
Alonso si splnil svůj včerejší cíl a vyhoupl se do čela průběžného pořadí

Pro nedělní závod v úzkých ulicích monackého knížectví si Alonso stanovil dva cíle: dokončit na pódiu a také před svými úhlavními soupeři Sebastianem Vettelem a Lewisem Hamiltonem. A oba své cíle se mu nakonec zdárně podařilo splnit.  

Díky povedenému startu, kde předjel Romaina Grosjeana z Lotusu, se posunul na čtvrté místo a poté se držel na dosah vedoucích jezdců.  

"Měl jsem fantastický start, takže během prvních deseti metrů jsem byl po Romainově boku a také jsem předjížděl Lewise, který byl třetí. Oni se sobě navzájem začali přibližovat a já jsem vjel mezi ně. Myslím si, že jsme se s Romainem dotkli mojí levou zadní a jeho pravou přední pneumatikou," přibližuje Alonso start Velké ceny Monaka ze svého pohledu.

"Po těch Romainových hodinách si myslím, že se pozice trochu pomíchaly, protože jsem viděl, jak Vettel jede na nějakém pátém nebo šestém místě - takže někteří získali výhodu," podotýká.

Nejtěžší chvíle zažíval jezdec Scuderie bezprostředně po startu, kdy nevěděl, jestli v důsledku kontaktu s Grosjeanem neutrpěl jeho vůz nějaké vážnější poškození. Zbytek závodu se odvíjel v pro něj již poklidnějším duchu.

"Po startu šlo všechno hladce - v tu chvíli jsem si pomyslel, že je vůz možná trochu poškozen nebo tak něco - ale bylo to v pořádku. Cítil jsem se dobře, cítil jsem se konkurenceschopně, ale v Monaku je samozřejmě těžké vypořádat se s provozem na trati."

Dobrou práci odvedli také mechanici Ferrari. Zastávka v boxech se vydařila a poté, co pro výměnu pneumatik zajel i Vettel, dostal se španělský jezdec na třetí pozici, na níž vydržel až do cíle. Ziskem dalších patnácti bodů a také skutečností, že Vettel s Hamiltonem dojeli až za ním, se navíc dvojnásobný šampión vrátil na vedoucí příčku v průběžném pořadí šampionátu.

"Hamiltona jsme předjeli během perfektně načasované a perfektně provedené zastávky v boxech, takže díky týmu jsme v této výhodné pozici," uzavírá Alonso.    

Šesté místo v cíli znamená pro Felipeho Massu dosavadní nejlepší umístění v této sezoně. Brazilec těžil z povedené kvalifikace a v závodě si ještě o jednu příčku polepšil.

"Byl to dobrý závod. Ve voze jsem se cítil pohodlně už od čtvrtečního tréninku. Oproti minulým závodům bylo daleko snazší ho řídit. Možná to záleží na charakteru trati nebo na nastavení," hledá Massa faktory, které stály za jeho zlepšením.

Pilot Ferrari věří, že kdyby zůstal na trati o něco déle a nezajel do boxů pro výměnu pneumatik, mohl dnešní výsledek být dokonce o něco lepší.

"Byl to velmi těžký a velmi vyrovnaný závod a já jsem byl schopný držet se tempa vedoucích jezdců. Lituju pouze toho, že jsem nebyl schopný zajet více kol, když jsem měl před sebou čistou trať a pneumatiky byly stále provozuschopné."

"Start byl velmi dobrý a také opotřebení pneumatik, obzvláště opotřebení měkkých pneumatik bylo minimální. Jezdec chce vždycky odvést maximum, takže se šestým místem nemůžu být spokojen, každopádně to jsou ale cenné body," doplňuje Massa.

  

Další článek: Hamilton: Byl to jeden z mých nejhorších startů