Alonso si potřeboval odpočinout od F1, aby si ji nyní mohl znovu užívat | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Alonso si potřeboval odpočinout od F1, aby si ji nyní mohl znovu užívat

Fernando Alonso měl v roce 2018 pocit, že závodění ve formuli 1 je pro něj ztráta času. Následující dva roky proto zkoušel různé závodní série a podniky.

Dvojnásobný mistr světa odešel z F1 na konci sezóny 2018 po čtyřech náročných letech u McLarenu, který se v té době trápil s pohonnými jednotkami Honda.

Alonso se netajil snahou dosáhnout po Grahamu Hillovi jako druhý jezdec v historii na Trojkorunu motorsportu. Po vítězství ve Velké ceně Monaka F1 vyhrál v letech 2018 a 2019 s Toyotou 24 hodin Le Mans. K završení mu chybí ještě vítězství v závodě 500 mil Indianapolis, do kterého se v roce 2019 nekvalifikoval a o rok později skončil 21.

Španěl se zúčastnil také rallye Dakar a v roce 2019 vyhrál 24hodinovku v Daytoně.

Letos se vrátil do F1 s týmem Alpine, u kterého podepsal dvouletou smlouvu. Pauzu od F1 podle svých slov potřeboval, protože mu docházel čas na vyzkoušení dalších závodních sérií.

„Hrály v tom roli dvě věci. Jednou bylo, že jsem podle mě dva roky mimo potřeboval po 18 sezónách ve formuli 1 bez přestávky s plným nasazením. V jednu chvíli to bylo až příliš náročné,“ řekl Alonso.

„V hlavě jsem měl další výzvy jako Le Mans, Daytonu, Mistrovství světa vytrvalostních závodů a další. Musel jsem je absolvovat, abych si to odškrtnul a byl šťastný, volný a mohl se vrátit a užít si to.

„Dokud jsem se nevěnoval těmto výzvám, v některé z posledních sezón před rokem 2018 jsem si myslel, že ve F1 ztrácím čas. Jakmile jsem si tedy všechny výzvy splnil, jsem teď volnější a mohu si užít každý víkend.“

Alonso si letos formuli 1 užívá také díky tomu, že je potřetí u týmu z Enstone. V letech 2003-2006 a 2008 a 2009 závodil pro tým Renault, který nyní působí pod jménem Alpine.

„Tou druhou je tým, myslím, že je úžasný. Atmosféra a motivace, kterou teď máme v týmech v Enstone a ve Viry. Tvrdá práce, kterou všichni odvádí, jak přistupujeme ke každému víkendu, jak bereme drobné úspěchy, které máme každý víkend, jak přistupujeme ke špatným momentům. Všichni jdeme jedním směrem a každý týden je to velmi dobrý pocit.“

Doporučujeme

Články odjinud