Alonso se v Namibii připravuje na Dakar 2020

Tovární tým Toyota Gazoo Racing dnes představil plán příprav Fernanda Alonsa, který by měl vyvrcholit účastní na rally Dakar 2020, kdy slavná dálková soutěž poprvé v historii zavítá do Saudské Arábie.

Pro španělského dvojnásobného mistra světa formule 1, dvojnásobného vítěze Le Mans, vítěze 24 hodin v Daytoně a mistra světa ve vytrvalostních závodech je rally Dakar dalším cílem ve světě motorsportu, který by chtěl ovládnout.

Alonsovi k relativně brzké účasti na slavné rally velmi pravděpodobně dopomůže partnerství s továrním týmem Toyota, jehož aktivity sahají od okruhů až po dálkové soutěže. Dakarský speciál Toyota Hilux si bývalý pilot formule 1 vyzkoušel již v březnu, a to v poušti Kalahari pod dohledem vítěze Dakaru z roku 2009 Giniela de Villierse.

Pro Alonsa dnes odstartovala další kapitola v přípravách na dakarský debut. Rodák z Ovieda bude ode dneška v následujících čtyřech dnech testovat Toyotu v dunách Namibie na jihozápadě afrického kontinentu. Kromě Afriky bude Španělův testovací program probíhat i v Evropě a na Blízkém východě.

Kromě testování bude Alonso v rámci příprav na Dakar také závodit. Španěl se 13. až 14. září zúčastní závodu Harrismith 400, který patří do kalendáře jihoafrického šampionátu cross country, i když tento podnik bude pro Alonsa především o dalším seznamování se s technikou a způsobem závodění v dálkových soutěžích.

S Fernandem to v týmů občas zajiskřilo, říká Leupen o Alonsově angažmá u Toyoty

S Fernandem to v týmů občas zajiskřilo, říká Leupen o Alonsově angažmá u Toyoty

Toyota však plánuje pro svého španělského jezdce další dva až tři ostré starty v soutěžích s podzimním termínem. Všeobecně se očekává Alonsova účast v tradiční rally Maroko od 3. do 9. října a následně také v posledním podniku jihoafrického šampionátu cross country v listopadu.

„Jsem nadšený z toho, že mohu pokračovat v partnerství s týmem Toyota Gazoo Racing,“ řekl Alonso v oficiálním prohlášení pro týmový web.

„Společně jsme již dosáhli na celou řadu úspěchů od chvíle, co jsem v listopadu 2017 poprvé usedl do Toyoty (do prototypu TS050 Hybrid LMP 1 pro WEC během testů v Bahrajnu; pozn. red.). Dvakrát jsme vyhráli Le Mans a spolu se Sébastienem (Buemim) a Kazukim (Nakadžimou) jsme se stali mistry světa WEC.“

„Své první zkušenosti v rally raid jsem nasbíral na začátku tohoto roku a z prvního testování jsem odcházel s dobrým pocitem, který bych chtěl dále pociťovat,“ zmínil Alonso své březnové testy, ze kterých také pochází fotografie v galerii.

Detaily kolem Alonsova účinkování ve světě rally raid zatím zůstávají zahaleny rouškou tajemství, neznámé je na příklad jméno Španělova navigátora. Na internetu se objevily spekulace o tom, že by tuto roli po Alonsově boku mohl zastávat Marc Coma, pětinásobný vítěz Dakaru v kategorii motocyklů.

Foto: Toyota Gazoo Racing

Váš názor Další článek: Pro větší počet závodů potřebujete více lidí. S rozpočtovým stropem to bude těžké, říká Binotto
13:48 | V Saúdské Arábii bude v roli safety caru a medical caru opět Aston Martin. Tentokrát však nebude mít britskou závodní zelenou ale světlejší odstín inspirovaný vlajkou Saúdské Arábie.
10:11 | Šéf Williamsu Jost Capito měl pozitivní test na covid-19 a víkendu v Saúdské Arábii se tak nezúčastní.
8:14 | Aston Martin potvrdil, že došlo k menšímu požáru v odsávacím systému jeho aerodynamického tunelu.
1. prosince | Podle Racing Chocs zasahují v továrně Astonu Martin hasiči.

GP Saúdské Arábie 2021

Pátek 3. prosince 2021
1. trénink 14.30–15.30
2. trénink 18.00–19.00
Sobota 4. prosince 2021
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 5. prosince 2021
Závod 18.30