Alonso obsadil druhé místo v osmé etapě Dakaru

Druhý den po sobotním odpočinku v Rijádu přinesl doposud nejlepší etapové umístění Fernanda Alonsa při jeho debutové účastni na rally Dakar. Španěl dnes skončil druhý, nad jeho síly byl pouze Mathieu Serradori.
Alonso obsadil druhé místo v osmé etapě Dakaru

Osmá etapa zavedla účastníky prvního Dakaru na území Saúdské Arábie na dlouhý okruh pouští se startem i cílem ve Wadi Al Dawasir. Spojovací úsek měřil 239 km, měřený speciál byl dlouhý 477 km. Do etapy dnes z pietních důvodů po tragickém úmrtí čtyřicetiletého motorkáře Paula Goncalvese neodstartovali účastníci kategorií motocyklů a čtyřkolek, kteří budou v soutěži pokračovat opět od zítřka.

V kategorii automobilů se od startu etapy pohyboval na mezičasech v popředí Fernando Alonso s tovární Toyotou Hilux. Na 46. km byl Španěl sedmý a stejná pozice mu patřila i na 108. km. Na dalším mezičasu na 158. km už se však dvojnásobný světovým šampion F1 a dvojnásobný vítěz Le Mans posunul na místo čtvrté, které mu průběžně patřilo i na 212. km.

Alonso se po šesti etapách dostal do poloviny Dakaru

Alonso se po šesti etapách dostal do poloviny Dakaru

V dalším průběhu sice následoval u Alonsa drobný propad k sedmému místu, na posledním waypointu před cílem na 424. km však Fernando Alonso spolu se svým navigátorem Marcem Comou zaznamenali druhý nejrychlejší mezičas.

Druhá příčka nakonec španělské posádce patřila i v cíli dnešní etapy. Alonso a pětinásobný dakarský vítěz Coma nestačili jen na Francouze Mathieu Serradoriho a jeho belgického navigátora Fabiana Lurquina, kteří tvoří posádku buginy Century #315. Alonso však na Serradoriho na 477 měřených kilometrech ztratil pouze čtyři minuty.

Nejlepším z Alonsových týmových kolegů z Toyoty byl dnes na čtvrtém místě Giniel de Villiers, Bernhard Ten Brinke dojel sedmý a Nasser Al-Alttiyah, který je nejvýše v boji o celkové vítězství, nabral skoro šestnáctiminutovou ztrátu. Katařan skončil jedenáctý, příliš se však nedařilo ani jeho největším konkurentům. „Pan Dakar“ Stephane Peterhansel dnes dojel devátý s třináctiminutovou ztrátou, Peterhanselův týmový kolega „El Matador“ Carlos Sainz senior skončil až za katarský pilotem Toyoty na patnáctém místě se ztrátou přesahující devatenáct minut.

V Saúdské Arábii startuje Dakar. Co čeká na Fernanda Alonsa?

V Saúdské Arábii startuje Dakar. Co čeká na Fernanda Alonsa?

Nejlepším Čechem byl v osmé etapě Martin Prokop na dvaadvacátém místě se ztrátou lehce přesahující půl hodiny.

Foto: Toyota Gazoo Racing

Další článek: Omyl, nebo britský humor? Norris prozradil termín prezentace vozu pro rok 2020

22:04 | Tak Norrisův druhý trénink neukončilo předčasně poškození podlahy (i když to měl také), ale problém s pohonnou jednotkou.
17:28 | Klíčové výsledky kvalifikace F2: Cunoda: 1. Mazepin: 2. Shwartzman: 4. Ilott: 9. Schumacher: 18.
17:25 | Schumacher a Nissany kolidovali v kvalifikaci formule 2.
16:58 | Podle Seidla se Sainz testu s Ferrari po Abú Dhabí nemůže zúčastnit. Test je určen pro mladé jezdce. Nakonec sice nastoupí Alonso a zřejmě Buemi a Kubica, ale i tak nebude umožněn start jezdcům, kteří letos závodili.

GP Sachíru

Pátek 4. prosince 2020
1. trénink Russell (54.546)
2. trénink Russell (54.713)
Sobota 5. prosince 2020
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 6. prosince 2020
Závod 18.10