Alonso obsadil druhé místo v osmé etapě Dakaru

Druhý den po sobotním odpočinku v Rijádu přinesl doposud nejlepší etapové umístění Fernanda Alonsa při jeho debutové účastni na rally Dakar. Španěl dnes skončil druhý, nad jeho síly byl pouze Mathieu Serradori.
Alonso obsadil druhé místo v osmé etapě Dakaru

Osmá etapa zavedla účastníky prvního Dakaru na území Saúdské Arábie na dlouhý okruh pouští se startem i cílem ve Wadi Al Dawasir. Spojovací úsek měřil 239 km, měřený speciál byl dlouhý 477 km. Do etapy dnes z pietních důvodů po tragickém úmrtí čtyřicetiletého motorkáře Paula Goncalvese neodstartovali účastníci kategorií motocyklů a čtyřkolek, kteří budou v soutěži pokračovat opět od zítřka.

V kategorii automobilů se od startu etapy pohyboval na mezičasech v popředí Fernando Alonso s tovární Toyotou Hilux. Na 46. km byl Španěl sedmý a stejná pozice mu patřila i na 108. km. Na dalším mezičasu na 158. km už se však dvojnásobný světovým šampion F1 a dvojnásobný vítěz Le Mans posunul na místo čtvrté, které mu průběžně patřilo i na 212. km.

Alonso se po šesti etapách dostal do poloviny Dakaru

Alonso se po šesti etapách dostal do poloviny Dakaru

V dalším průběhu sice následoval u Alonsa drobný propad k sedmému místu, na posledním waypointu před cílem na 424. km však Fernando Alonso spolu se svým navigátorem Marcem Comou zaznamenali druhý nejrychlejší mezičas.

Druhá příčka nakonec španělské posádce patřila i v cíli dnešní etapy. Alonso a pětinásobný dakarský vítěz Coma nestačili jen na Francouze Mathieu Serradoriho a jeho belgického navigátora Fabiana Lurquina, kteří tvoří posádku buginy Century #315. Alonso však na Serradoriho na 477 měřených kilometrech ztratil pouze čtyři minuty.

Nejlepším z Alonsových týmových kolegů z Toyoty byl dnes na čtvrtém místě Giniel de Villiers, Bernhard Ten Brinke dojel sedmý a Nasser Al-Alttiyah, který je nejvýše v boji o celkové vítězství, nabral skoro šestnáctiminutovou ztrátu. Katařan skončil jedenáctý, příliš se však nedařilo ani jeho největším konkurentům. „Pan Dakar“ Stephane Peterhansel dnes dojel devátý s třináctiminutovou ztrátou, Peterhanselův týmový kolega „El Matador“ Carlos Sainz senior skončil až za katarský pilotem Toyoty na patnáctém místě se ztrátou přesahující devatenáct minut.

V Saúdské Arábii startuje Dakar. Co čeká na Fernanda Alonsa?

V Saúdské Arábii startuje Dakar. Co čeká na Fernanda Alonsa?

Nejlepším Čechem byl v osmé etapě Martin Prokop na dvaadvacátém místě se ztrátou lehce přesahující půl hodiny.

Foto: Toyota Gazoo Racing

Další článek: Omyl, nebo britský humor? Norris prozradil termín prezentace vozu pro rok 2020

16:49 | Strategie pro zítřejší závod odkaz
16:46 | Esteban Ocon dostal penalizaci tří míst za zdržení Russella.
15:01 | Red Bull se podle Marka neodvolal, protože počet týmů, které se odvolaly, je už dostačující. Red Bull také není spokojený s verdiktem a chce vyjasnění situace.
12:11 | Ferrari potvrdilo, že Vettel nasadil nový motor, MGU-H a turbo. Stejné komponenty dostal preventivně také Leclerc.

GP 70. výročí F1

Pátek 7. srpna 2020
1. trénink Bottas (1:26.166)
2. trénink Hamilton (1:25.606)
Sobota 8. srpna 2020
3. trénink Hamilton (1:26.621)
Kvalifikace Bottas (1:25.154)
Neděle 9. srpna 2020
Závod 15.10