Alonso, Norris a Stroll jdou do akce. Začínají testy pro závod v Daytoně

V Daytoně začínají testy pro slavný čtyřiadvacetihodinový závod. Na trati budou i současní jezdci formule 1 Fernando Alonso a Lance Stroll.
Alonso, Norris a Stroll jdou do akce. Začínají testy pro závod v Daytoně

Sezónu amerického šampionátu sportovních vozů IMSA WeatherTech Sportscar Championschip (dříve také IMSA GT nebo Rolex Sportscar Series) otevírá každoročně čtyřiadvacetihodinový závod v Daytoně, který se letos chystá již na svůj šestapadesátý ročník.

Ještě před samotným vytrvalostním kláním na konci ledna se však všechny týmy o tomto víkendu zúčastní třídenního testování, které nese název „Roar Before the Rolex 24“.

Třídenních oficiálních testů se zúčastní posádky a týmy ze všech tří kategorií šampionátu IMSA WSC. Těmi jsou:

  • třída „P“ pro prototypy LMP 2 a vozy specifikace „Daytona Protype International“ (speciály značek Cadillac, Mazda, Acura a Nissan postavené na podvozku jednoho ze čtyř povolených šasi pro třídu LMP 2 s vlastní motorizací)
  • třída GTLM pro vozy GTE (stejné vozy startují v LMGTE – PRO a v LMGTE – AM šampionátu FIA WEC)
  • třída GTD pro globálně velmi rozšířenou platformu GT3.

O celkové vítězství závodu ve třídě P bude v tomto roce bojovat celkem dvacet vozů. Kromě vozů týmů z jiných šampionátů (Jackie Chan DC Racing z WEC nebo United Autosport z ELMS) se většina těchto speciálů představí i v ostatních závodech IMSA WSC.

Ve třídě GTLM letos v Daytoně uvidíme devět vozů a v nejzastoupenější kategorii GTD se představí celkem jednadvacet posádek. Většina týmů v těchto třídách má v plánu účast v kompletním seriálu IMSA WSC. Celkem do letošní čtyřiadvacetihodinovky v Daytoně odstartuje padesát vozů.

Dva současní jezdci F1

Ve voze číslo 23 uvidíme Fernanda Alonsa, Lando Norrise a Phila Hansona. Ve voze 37 uvidíme v posádce Lance Strolla. Závodu se ale zúčastní také Felipe Nasr (31), Paul di Resta a Bruno Senna (32), Juan Pablo Montoya (6) nebo Sebastien Bourdais (66).

Media day at @disupdates . #daytona24 #test #unitedautosports

Příspěvek sdílený Fernando Alonso (@fernandoalo_oficial),

Testy začínají v pátek

Oficiální testování v začne v Daytoně dnes v podvečer středoevropského času. První session odstartuje v 17:00 a skončí v 18:15. Následovat bude druhá část pátečního testování od 21:30 do 23:30.

V sobotu začne třetí testovací session v 16:50 a skončí v 18:20. Testování pak bude téhož dne pokračovat od 21:30 do 22:15.

Víkendový program vyvrcholí v neděli, kdy je na programu pátá část testování od 00:30 do 02:00, na kterou naváže šestá session od 16:45 do 17:15. Poté budou na programu první čtvrthodinové kvalifikace všech kategorií, konkrétně od 17:25 pro třídu GTD, dále pak od 17:50 pro třídu GTLM a nakonec od 18:15 pro třídu P.

Nedělní kvalifikace rozhodnou pouze o rozložení boxových stání. O pořadí na startovním roštu se rozhodne v další sérii kvalifikací až těsně před samotným závodním víkendem.

Celý víkendový program završí sedmá testovací session v neděli večer SEČ od 20:45 do 21:45.

United Autosports: tým Fernanda Alonsa pro debut na scéně sportscar

United Autosports: tým Fernanda Alonsa pro debut na scéně sportscar

Testování bude možno sledovat živě přes stream na IMSA TV, kterou můžete bezplatně spustit na stránkách imsa.com. Tento stream můžete sledovat i přes oficiální mobilní aplikaci IMSA. Na IMSA TV a v aplikaci IMSA budete moci 27. a 28. ledna sledovat živě i samotný závod.

Pro více informací, fotografií a videí můžete na facebooku sledovat oficiální stránku IMSA, na které běží živé přenosy.

Tip: Live Timing z Daytony

Foto: United Autosports

Další článek: Bottas musí bojovat o titul, říká Wolff

9:47 | Red Bull za chvíli uveřejní video, které natáčel v Česku a na Slovensku. Sledujte premiéru živě na Youtube: odkaz
9:05 | U Ferrari očkují nejen zaměstnance, ale začínají očkovat také jejich rodinné příslušníky...
14:43 | Od zítřka začíná platit nová směrnice, která zpřísňuje zátěžové testy ohebnosti zadních křídel.
14:28 | Fernando Alonso se připojil k výzvě UNICEF, aby země G7 darovaly vakcíny proti COVID-19 méně vyspělým zemím. Kromě Alonsa podepsalo výzvu přes 30 dalších ambasadorů UNICEF (například Lionel Messi, David Beckham, Sergio Ramos, Katy Perry).

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00