Alonso: Nemusíme vyhrát, nesilnějším soupeřem zůstává Hamilton

Fernando Alonso je přesvědčený, že bude mít lepší začátek sezóny než loni. Jestli a s kým bude bojovat o titul, ale zatím neví, povinnost zvítězit necítí.
Alonso: Nemusíme vyhrát, nesilnějším soupeřem zůstává Hamilton

Ferrari posílilo svá technická oddělení, především v aerodynamice, a letošní vůz vyvíjí v osvědčeném aerodynamickém tunelu Toyoty, ten svůj opravuje. Navíc pravidla se moc nezměnila, proto Alonso očekává příjemnější start sezóny než před rokem.

"Letos by mělo být vše mnohem normálnější a mnohem více si věříme," řekl. "Můžeme být pomalejší nebo rychlejší, ale nebudeme ztrácet 1,5 sekundy, protože to byl loni rekord. Je asi nemožné být horší než loni, takže si věřím."

"Nemyslím, že bychom nutně měli povinnost vyhrát. Sport znamená oběti, práci a užívání si toho, co člověk dělá. V uplynulých letech jsem měl to štěstí, že jsem bojoval o důležité cíle. Ve formuli 1 je 24 jezdců a jen několik z nich může říct, že vyhráli závody a že obvykle dojíždí na stupních vítězů."

"Od chvíle, co jsem u Ferrari, jsme ve dvou ze tří případů byli blízko titulu, což je cíl pro mě a pro tým, jako je ten náš. Doufám, že teď to bude potřetí ze čtyř případů."

Klíčová bude letos opět aerodynamika. Ferrari je přesvědčené, že už se nebude setkávat s nepříjemnými překvapeními jako loni. "Měli jsme přední přítlačné křídlo, které přinášelo zisk dvou desetin sekundy (podle simulací)," uvedl Alonso příklad.

"Testovali jsme ho, nasadili na závodní trať a ono nás zpomalilo. Byly tu případy, kdy testování v tunelu neodpovídalo tomu, co se stane na trati."

Aktualizovaná fotogalerie z Wrooomu

23. Ferrari Wrooom

A zatímco u McLarenu mají jasno, kdo bude letos bojovat o titul, Alonso zůstává v tomto ohledu opatrný. "Nevím, kdo budou mí hlavní soupeři v této sezóně, kdo bude mít nejlepší tým, kdo bude mít nejlepší rok, co se týče příprav, štěstí, testování a všech těchto faktorů, které jezdci nebo týmu pomůžou předčít všechny ostatní."

Stojí si však za tím, že čistě z pohledu jezdeckých dovedností je největší hrozbou Hamilton. "Ale co se týče nejsilnějšího soupeře, kdo je nejsilnější jezdec? Moje odpověď je Hamilton. Bylo to tak loni a platí to i letos."

Alonso zopakoval, že má takový názor na Hamiltona, protože umí vítězit i s horším autem. "Jsem si jistý, že dokáže vyhrávat," dodal k Hamiltonovým šancím u Mercedesu.

A co Vettel? "Neříkám, že není nejsilnější jezdec. V roce 2011 podal fantastický výkon. Je pravda, že auto mělo náskok před ostatními, konzistentně byli první a druzí, a když je auto dobré, v některých závodech máte tendenci se uvolnit."

"Ale pamatuji si v roce 2011 těžké závody v proměnlivých podmínkách a on v nich neudělal žádnou chybu. Během těchto tří let určitě byly chvíle, kdy byl lepší než všichni ostatní, a tyto tři tituly si zaslouží."

Alonso na závěr odmítl, že by jeho vyjádření o nejsilnějším Hamiltonovi či boji s Adrianem Neweym byla politickou hrou, jak řekl poradce Red Bullu Helmut Marko.

"Nemyslím, že bych v tom byl dobrý (politikaření)," reagoval na Marka. "Prostě řídím vozy. Byl jsem těmi prohlášeními překvapen, ale myslím, že byla trochu pomíchaná, nedávala smysl."

"Říkají, že neposlouchali a že nemluvili. Říkali, že se nenechali ovlivnit tím, co jsme řekli, ale to znamená, že poslouchali, nebo se někdo v noci probudil a přečetl si ty komentáře, protože se museli uklidnit."

"Byly (Markovy komentáře) trochu pomíchané, nezvládnuté. Takže nemyslím, že bych jim měl věnovat moc pozornosti."

Diskuze (69) Další článek: Mercedes a Toro Rosso ukážou nové vozy ve stejný den
16:06 | Příští týden proběhnou v Abú Dhabí testy 18palcových pneumatik ale také testy juniorských jezdců. Robert Švarcman bude jezdit s Haasem ale také s Ferrari (tam společně s Fuocem).
14:49 | Uveřejněna startovní listina pro rok 2022: Kuan-jü Čou s číslem 24, Ferrari zatím bez Mission Winnow a Red Bull / AlphaTauri s motory Red Bull Powertrains.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00