Alonso na Dakaru havaroval v úvodu maratonské etapy [video]

Po sobotním odpočinku v Rijádu a třech dobrých etapových výsledcích dnes potkaly Fernanda Alonsa a Marca Comu v desáté etapě Dakaru potíže. Španělský pilot havaroval při přejezdu duny pouze několik kilometrů po startu měřeného speciálu.

Dnes mají účastníci saúdskoarabského Dakaru na programu desátou etapu z Haradhu do Shubaytahu, která obsahuje krátký spojovací úsek o délce 74 km a předlouhý měřený speciál měřící 534 km.

Hned na úvod dlouhého měřeného úseku při přejezdu písečné duny havarovala španělská posádka tovární Toyoty Hilux Fernando Alonso, Marc Coma. Alonso najel na hranu duny příliš velkou rychlostí, kvůli čemuž se následně dvakrát převrátil přes střechu.

Video: dnešní Alonsova nehoda

Alonsova Toyota má po tomto incidentu rozbité přední sklo a před bývalým pilotem formule 1 a jeho zkušeným navigátorem tak stojí nelehký úkol. Španělé musejí s tímto poškozením dokončit dnešní maratonskou etapu a následně také tu zítřejší, která dokončí maratonský blok. První ze dvou maratonských etap je specifická tím, že na jejím konci posádky nemají k dispozici své týmy a zázemí. Alonso s Comou dojedou ke svým mechanikům až po zítřejší etapě, což znamená, že v tuto chvíli jsou s poškozeným vozem odkázáni sami na sebe.

Po nehodě se Alonso a Coma krátce věnovali nutným opravám, nyní už však ve speciálu pokračují, byť nabrali časovou ztrátu.

Etapa zkrácena kvůli povětrnostním podmínkám

Dnešní etapu kromě nehod komplikovaly také přírodní podmínky, především silný vítr. Množství písku a prachu ve vzduchu by příliš znesnadňovalo poslední náročné dunové kilometry, a proto se organizátoři rozhodli měřený úsek ukončit po 223 km. Pokračovat se nemohlo také z důvodu mobilizace veškerých záchranných helikoptér. V případě absolvování původní délky etapy by hrozilo, že by se v případě potřeby nemusela k některému ze závodníků dostat pomoc včas.

Zkrácenou desátou etapu vyhrál Carlos Sainz senior s továrním speciálem MINI o tři minuty před Polákem Przygonskim a o čtyři a půl minuty před Ginielem de Villiersem s nejlepší tovární Toyotou. Fernando Alonso s Marcem Comou dnes po nehodě skončili na pětapadesátém místě s více než hodinovou ztrátou na vítězného "El Matadora". Právě se Sainzem, dvojnásobným dakarským vítězem, se poté Alonso sešel u jednoho stolu v bivaku.

V celkovém pořadí vede dvě etapy před koncem soutěže kategorii automobilů Sainz s náskokem 18 minut a 10 sekund na druhého Katařana Nassera Al-Attiyahu, třetí příčku celkového pořadí drží Sainzův týmový kolega Stephane Peterhansel.

Fernando Alonso po dnešku klesl v celkovém pořadí na čtrnácté místo, před ním je průběžně třináctý nejlepší z Čechů Martin Prokop.

Foto: Toyota Gazoo Racing

Další článek: Renault představí nový vůz 12. února

10:36 | Podle Auto Hebdo u Renaultu končí šéf motorářů Rémi Taffin. U týmu pracuje 22 let.
3. srpna | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
3. srpna | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
3. srpna | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.