Alonso měl mít více titulů. Za nezdary si ale může sám, říká Eddie Jordan

Bývalý majitel týmu F1 a současný televizní expert Eddie Jordan si myslí, že by si Fernando Alonso zasloužil více než dva tituly, které má.
Alonso měl mít více titulů. Za nezdary si ale může sám, říká Eddie Jordan

Eddie Jordan, který byl v letech 1991 až 2005 vlastníkem týmu F1 a nyní se věnuje komentování dění v královně motorsportu, se pro web OLED vyjádřil na adresu Fernanda Alonsa.

Podle téměř 75letého Ira měl španělský závodník, jenž momentálně hájí barvy stáje Aston Martin, měl výkonnost na to, aby během svého působení ve formuli 1 získal více než dva tituly.

„Vzpomínám si, jak Fernando Alonso po vnějšku předjížděl Michaela Schumachera v jedné opravdu obtížné zatáčce v japonské Suzuce a říkal jsem si: ‚Bože, jak se z toho může dostat.‘ Alonso ten manévr ale dotáhl a v tu chvíli jsem věděl, že je předurčen k tomu, aby byl velkým jezdcem,“ vybral Jordan při bilancování Španělovy kariéry slavný moment z Velké ceny Japonska 2005.

Pak však Jordan přidal i kritický pohled na Alonsa.

„Vlastně ho viním z toho, že nevyhrál alespoň čtyři, šest nebo dokonce možná osm titulů. Měl si lépe vybírat týmu. Po třicítce šel Alonso po penězích, i když si mohl vybrat jinou cestu,“ řekl irský obchodník o Alonsovi, který po titulech získaných v letech 2005 a 2006 s Renaultem zamířil do McLarenu, čímž odstartoval sérii výsledkově nenaplněných angažmá.

V britském týmu se Alonsovi v roce 2007 sice dařilo, ale kvůli interní válce s Lewisem Hamiltonem (a vlastně i celým McLarenem) mu titul unikl. Cestu zpět na vrchol neznamenal ani následný návrat do Renaultu či angažmá u Ferrari v letech 2010 až 2014.

Velkým neúspěchem pak skončilo druhé účinkování s McLarenem v sezonách 2015 až 2018 a výhry se Alonso nedočkal ani po comebacku do F1 v barvách Alpine. 

Letošní sezona se však pro rodáka z Ovieda vyvíjí pozitivně. Po přestupu do týmu Aston Martin zatím dokáže sbírat pódiová umístění a možná bude moci usilovat i o přerušení 10letého čekání na výhru.

Jordan v tomto ohledu Alonsa nezatracuje: „Věřím, že letos nějaké závody vyhraje,“ uvedl.

Další článek: Nejsme odkázání v budoucnu odebírat motory pouze od Mercedesu, zní z Williamsu

Témata článku: