Alonso: Kde jsme prohráli šampionát? Ve vývoji a práci s pneumatikami

Před nevyhnutelnou korunovací Sebastiana Vettela Fernando Alonso zhodnotil, kde Ferrari letos udělalo největší chyby.
Alonso: Kde jsme prohráli šampionát? Ve vývoji a práci s pneumatikami

Maranellští dlouho měli za to, že šampionáty prohrávají kvůli špatným vstupům do sezóny. Letos se jim začátek vydařil a měli konkurenceschopné auto, přesto se znovu musí sklonit před Red Bullem.

"Myslím, že problémem byl náš vývoj," hodnotil Alonso. "Nepřizpůsobili jsme se pneumatikám, nebo jsme neudělali kroky, které jsme měli v plánu. Hlavně v červenci jsme jezdili na závody s vylepšeními vozu, která byla dobrá na papíře, ale na trati už moc ne. To myslím zpomalilo zlepšení výkonnosti, kterého jsme měli dosahovat."

Špatnou korelaci dat by měl vyřešit modernizovaný aerodynamický tunel, který Ferrari dokončuje a chystá se ho otevřít během několika týdnů.

Dalším faktorem byly podle Alonsa pneumatiky. Pirelli je uprostřed sezóny změnilo, a tím zasáhlo do rozložení sil, i když podle Španěla ne úmyslně.

"Pirelli je další věc. Je zřejmé, že některé týmy ztratily trochu výkonnosti, jiné výkonnosti trochu získaly, jako Sauber. Ale oni (Pirelli) museli udělat změny, protože pneumatiky praskaly."

"Takže to nebylo rozhodnutí s cílem přilepšit jednomu nebo druhému týmu. Byla to změna, abychom mohli dál závodit v šampionátu. Takže jsme s tím nemohli nic dělat."

Bojovat s vozem, který nemá na vítězství, není pro Alonsa vždy snadné. "Snažíme se upřímně dělat maximum, já, tým, získat co nejvíc bodů a občas to není jednoduché, když výkonnost není super."

"Nikdy to není snadné, když bojujeme o sedmé a osmé místo. Bylo by příjemné se vrátit do starých časů, kdy Ferrari bojovalo o první a druhé místo a pak se rozhodovalo, kdo vyhraje, jako u Red Bullu, jedno auto zastaví dvakrát, druhé třikrát a pak dojedou na prvním a druhém místě, to je mnohem jednodušší život."

Přesto není možné letošní sezónu vzdát, Ferrari chce cenné druhé místo v poháru konstruktérů. Soupeři jsou mu Lotus a Mercedes. "Budou (Lotus) bodově silní v neděli, Mercedes je obvykle také silný."

"Je pravda, že Grosjean udělal krok vpřed a posledních pár závodů bojuje o pódia. Uvidíme, my se musíme soustředit na sebe. Lotus bude brát body Mercedesu, Mercedes bude brát body Lotusu, ale nejdůležitější je, abychom měli na pódia. Pokud v těch příštích čtyřech závodech budeme na pódiu, tak to nebude problém."

Další článek: Grosjean se stává oblíbencem Lotusu