Alonso: Jezdec musí být loajální vůči týmu a trochu herec

Fernando Alonso poskytl oficiálnímu webu F1.com rozhovor, který se nesl více méně v neformálním duchu. Co na sebe a F1 prozradil?
Alonso: Jezdec musí být loajální vůči týmu a trochu herec

Jak vypadá závodní neděle u Fernanda Alonsa? „Asi zklamu některé lidi, když řeknu, že nedělám nic zvláštního (smích). Dorazím na okruh – asi tak tři a půl hodiny před závodem. Mám nějaká setkání s inženýry, projdeme si strategii, dohodneme na počtu zastávek atd. Pak jdu na představení jezdců (drive parade) pozdravit všechny fanoušky okolo trati. Když se vrátím, mám asi 30 minut pro sobe. Zavolám rodině, přítelkyni a jdu k autu,“ popisuje okamžiky před závodem Alonso.

Na závodech mají jezdci určitý svůj vlastní prostor. Má tam Alonso něco zvláštního? „Spoustu papírů se všemi přesnými časy mého plánu o závodním víkendu,“ vysvětluje jezdec McLarenu.

Jaký musí být dnes jezdec a co musí umět? „Rychlý, loajální k týmu a mít dobrý smysl pro humor. Trávíme spolu spoustu času a vždy tu budou určité stresující momenty.“ Podle Alonsa právě smysl pro humor hodně pomáhá uvolnit napětí.

 

Musíte být také trochu herec

 

„Musíte být také trochu herec – občas. Vždy tu budou situace, kde musíte být trochu falešný. Takže určitě budete potřebovat určité herecké kvality. Potřebujete i zdravou dávku egoismu – ne arogance, ale něco, čím získáte respekt.“

Co dělá Alonso před závodem, to jsme se už dozvěděli. Co ale dělá dvojnásobný mistr světa po závodě?

„Obvykle se dívám znovu na závod. Používám to k uklidnění, posoudím svůj závod, pak mohu přejít na další stránku. Kdybych to neudělal, neustále bych přemýšlel o tom, co se stalo v této fázi závodu, co v jiné. Když se na to podívám, je to historie a mohu jít dál.“

Alonso je samozřejmě stejně jako ostatní často vidět s mobilem v ruce. Jaké používá aplikace? „Twitter. Líbí se mi být v kontaktu se svými fanoušky. Také čtu zprávy. Pravda, nejsou to noviny, ale když se ráno podíváte na Twitter, více méně víte, co se děje.“

U týmových šéfů prý Alonso oceňuje zejména realistický pohled. Z okruhů by doporučil Monako, pokud jde o „lifestyle“ a Monzu, pokud jde o fanouškovský zážitek.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Jsou tu nějaké problémy, ale jinak je F1 v pořádku, říká Todt

18:02 | Kdo bude ve vedení po prvním kole?
17:13 | Ricciardo dostal napomenutí za zdržení Strolla v Q1.
15:29 | Víkend Lewise Hamiltona: Sražený mechanik v tréninku, kontakt se zdí a poškozené přední křídlo v kvalifikaci, hodiny v rychlém kole (možná poškozené zadní křídlo).
13:35 | V Soči přestalo pršet a objevilo se dokonce sluníčko. Start kvalifikace snad ve 14:00 dle plánu.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink zrušen
Kvalifikace Norris
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00