Alonso: Jedna zastávka? Risk, který nám vyšel

Ferrari se dnes v Melbourne dočkalo šťastného konce, i když po prvním kole to s ním vypadalo dramaticky. Nakonec si Scuderia veze z Austrálie 27 bodů za třetího Massu a čtvrtého Alonsa.

Na roštu pátý Felipe Massa skvěle odstartoval a dostal se krátce na druhé místo. Později se ale propadl doprostřed první desítky. Mnohem víc vrásek nadělal svým inženýrům Fernando Alonso. Ten naopak odstartoval úplně příšerně. Dlouho se nemohl odlepit z místa, protože mu to v mokru klouzalo na bílé čáře, a pak se v první zatáčce srazil s Jensonem Buttonem. Otočil se do protisměru a propadl se ze třetího místa až na konec pole.

Ferrari vsadilo na jednu zastávku v boxech. V osmém kole přezulo oba jezdce na suché pneumatiky a nechalo je dělat, co umí. Alonso se celkem rychle vyškrábal z chvostu zpátky do první desítky. „Mluvili jsme o druhé zastávce a nechávali tu možnost otevřenou do poslední chvíle. Ze simulací ale víme, že je lepší zůstat. Byl to risk, který nám vyšel,“ vysvětlil Alonso.

Málem tomu tak ale nemuselo být. Po vlně druhých zastávek sice Massa poskočil na třetí a Alonso na čtvrté místo, ale soupeři za nimi byli výrazně rychlejší. Lewis Hamilton a Mark Webber je na čerstvých pneumatikách snadno dojeli a útočili. Alonso se bránil statečně, ale definitivní záchranou pro něj byla až vzájemná kolize Hamiltona a Webbera.

U Ferrari proto vládne spokojenost. „Je to pro mě důležitý výsledek, protože v Austrálii jsem nikdy neměl moc štěstí. Když si vezmete, co všechno se dneska stalo, jsem moc spokojený,“ řekl Massa. „Auto bylo bezvadné, měkké pneumatiky mi vydržely hodně dlouho. Vzhledem k tomu, že jsem byl po prvním kole poslední, je konečný výsledek lepší, než bych čekal,“ dodal Alonso.

„Naši hlavní soupeři (Red Bull) posbírali jen pár bodů a my jsme si posílili vedení v šampionátu. Fernando se úžasně prokousal polem a skvěle se pak bránil Hamiltonovi. Felipe měl výborný start, po těžkém víkendu ho výsledek určitě potěšil,“ zhodnotil Velkou cenu Austrálie šéf Ferrari Stefano Domenicali.

Alonso pak ještě musel odrážet dotěrné otázky novinářů. Copak mu prý proletělo hlavou poté, co ho ještě před první zatáčkou předjel týmový kolega? „Nic,“ řekl Španěl. „Mnohem větší starosti mi dělalo, že jsem poslední. Byl jsem na dvaadvacátém místě, takže jsem přemýšlel spíš o tom, jak získám nějaké body.“

„Jakmile jsem dojel Felipeho, možná bych byl trochu rychlejší než on, ale víme, jak je ve formuli 1 těžké předjíždění a navíc, když jsme ještě týmoví kolegové. Člověk by neměl zbytečně riskovat,“ dodal.

 

Další článek: Oba mercedesy opět dojely na bodech, ale znovu mimo pódium

10:57 | První řadu pro druhý závod formule E v Římě obsadili nováčci Nick Cassidy a Norman Nato. Závod dnes začíná už ve 13:00.
10. dubna | Stoffel Vandoorne získal pole position pro závod formule E v Římě. Závod začíná v 16:00, vysílá Eurosport.
9. dubna | Těšíte se sprintové závody? #f1
9. dubna | Včera usedli za volant SF71 junioři Ferrari (Armstrong, Švarcman), dnes jezdí ve Fioranu Charles Leclerc. Důvod tohoto testu není úplně jasný. Ferrari ale teď dokončuje nový simulátor, takže možná sbírá data pro jeho nastavení...

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 18. dubna 2021
Závod 15.00