Alonso je po první kvalifikaci sezóny optimistický

Pilotům McLarenu se sice nepodařilo v první kvalifikaci letošní sezóny formule 1 postoupit mezi nejrychlejších deset jezdců, Fernando Alonso je přesto s výsledkem spokojen. Do Velké ceny Austrálie se kvalifikoval na jedenáctém místě před svým týmovým kolegou Stoffelem Vandoornem.

Alonso sice skončil v Q2 jako první nepostupující, přesto by mohl startovat z desátého místa. Pokud bude muset Valtteri Bottas po své nehodě v kvalifikaci měnit převodovku, dostane penalizaci odsunu na startovním roštu.

Alonso zaostal za nejrychlejším Lewisem Hamiltonem o 2,5 s, přesto však hodnotí první kvalifikaci po přechodu na pohonné jednotky Renault pozitivně.

„Jsem velmi spokojen s tím, jak kvalifikace začala. Vždy jste zvědaví na to, jak si stojíte a myslím, že jsme byli hodně rychlí, obzvlášť na mokru ve třetím tréninku jsme byli neustále velmi blízko čela,“ řekl Alonso.

„V Q1 a Q2 jsme se stále pohybovali mezi sedmým a dvanáctým místem, a to je jako výchozí bod skvělé, protože od teď budeme mít spoustu vylepšení, které potřebujeme.

Jsme jediní, kteří to musí udělat. Máme tak vylepšení 'zdarma', díky kterým budeme mnohem konkurenceschopnější, a tak byla kvalifikace úlevou, když jsme viděli, že to bude dobrý rok.“

Jelikož nepostoupili mezi nejrychlejších deset jezdců, mají oba piloti McLarenu také možnost zvolit si pro start závodu jakoukoliv sadu pneumatik. Na městském okruhu v Melbourne to ale podle Alonsa žádná výhoda nebude.

„U pneumatik víme, že pro start vždy použijete měkkou, protože ty jsou pro start závodu lepší, máte lepší výkonnost v prvním kole a jejich opotřebení bude malé, protože všechny tři možné sady jsou si velice podobné, takže v tomto ohledu není třeba si hrát. Odhaduji, že budeme startovat desátí, protože Bottas bude poslední, takže je to podle mě dobrý start.“

Vandoorne těsně za Alonsem

Jen o jednu pozici za svým týmovým kolegou skončil v kvalifikaci Stoffel Vandoorne. Belgičan na Alonsa ztratil 161 tisícin sekundy.

„Jsme trochu zklamaní, že nejsme s oběma vozy v Q3. Je to smůla, protože jsme včera v tréninku na suchu ukázali slibný výkon. Máme na čem pracovat, další týmy ze středu pole jsou blízko a od včera se zlepšily, takže my se musíme podívat, kde jsme ztratili,“ řekl Vandoorne.

„Dnes jsme rozhodně měli potenciál na to udělat dnes dobrý krok vpřed a my to promarnili. Každopádně máme dobrý základ a partnerství McLarenu a Renaultu je stále na začátku, takže je tu stále spousta věcí, které se musí rozvinout. Víme, že v průběhu sezóny se jako tým i celý balíček zlepšíme a doufám, že to ukážeme velmi brzy.“

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Hamilton v australské kvalifikaci rozdrtil soupeře, Bottas boural

10:30 | 24. narozeniny dnes slaví Charles Leclerc.
15. října | Své kalendáře uveřejnily také F2 (celkem 14 víkendů) a F3 (celkem 9 víkendů). Termíny jsme doplnili do článku na webu.
15. října | Dnes zasedá Světová rada motorsportu. Mimo jiné bude schvalovat kalendář F1 pro rok 2022. Pokud to bude jako obvykle, bude zveřejněn pozdě odpoledne / večer.
14. října | Podle Racingnews365 nahradí loga Hondy na overalech jezdců a zadních křídlech vozů Red Bullu pro GP USA značka Acura, což je luxusní divize společnosti Honda.