Alonso je mimo top 30, v Indianapolis nemá jistý start

Fernando Alonso má za sebou kvalifikaci na letošní ročník Indy 500, která rozhodně neproběhla podle představ španělského pilota a stáje McLaren. Dvojnásobný mistr světa formule 1 se nedokázal dostat do nejlepší třicítky, která by mu zaručila start v závodě. O dodatečné kvalifikování se do závodu se bude muset Alonso pokusit ještě dnes.
Alonso je mimo top 30, v Indianapolis nemá jistý start

Během kvalifikace na Indy 500 nejsou na trati všechny vozy současně, ale vyjíždějí na trať jeden po druhém. Všichni piloti nejprve absolvují své první pokusy a poté se mohou ve zbývajícím čase pokoušet o vylepšení.

Průběžný zisk pole position si svým prvním pokusem zajistil Spencer Pigot z týmu Eda Carpentera. Mladý Američan s motorem Chevrolet pod kapotou svého monopostu dosáhl během čtyř ostrých kol na nejvyšší průměrnou rychlost 230.083 mil v hodině.

Nebezpečnější a náročnější než F1. Alonso by považoval triumf v Indy za největší vítězství své kariéry

Nebezpečnější a náročnější než F1. Alonso by považoval triumf v Indy za největší vítězství své kariéry

Fernando Alonso během svého prvního pokusu ztrácel a nakonec se ukázalo, že na trati kroužil s pomalým defektem pravé zadní pneumatiky.

„Tím největším problémem byl defekt pravé zadní pneumatiky, ztratili jsme hodně tlaku. S nastavením problém nebyl,“ řekl po Alonsově prvním pokusu reportérce americké stanice NBC šéf McLarenu Zak Brown. To ale zjevně nebyla pravda, Alonsův McLaren na trati ztrácel i během druhého, třetího a čtvrtého pokusu. Španěl se s vozem viditelně hodně pral a McLaren se navíc musel potýkat s přehříváním motoru.

Proti McLarenu a Alonsovi stály i přírodní podmínky, na ovále v Indianapolis totiž začaly stoupat teploty, které nepřejí rychlejším časům.

Nakonec se Fernando Alonso dokázal svým pátým pokusem dostat na devětadvacáté místo, které by mu zaručovalo start v závodě. Následná zlepšení JR Hildebranda a Grahama Rahala však „vystrčila“ Alonsa až na jednatřicátou pozici. Španělský pilot se tak dnes bude muset v „baráži“ utkat s pěticí dalších pilotů o postup do poslední řady na startu, kde stojí piloti od jednatřicátého po třiatřicáté místo. Zbývající tři jezdci se do závodu nekvalifikují a start jim bude odepřen.

Hrozbou pro dnešní den však bude déšť, který by mohl zrušit jak „rozstřel“ nejlepší devítky o pole position, tak „baráž“ nejhorší šestice o poslední řadu na startu. V takovém případě by Fernando Alonso přišel o možnost startu v letošním ročníku závodu 500 mil Indianapolis.

Spolu s Alonsem bude o postup do závodu bojovat například Kanaďan James Hinchcliffe, který dnes tvrdě havaroval a s náhradním šasi nedokázal být patřičně rychlý.

Foto: IndyCar

Další článek: U Ticktuma převládají po testech v Barceloně pozitivní pocity

17:17 | Mercedes už nastartoval motor ve svém voze..
15:40 | Haas představí nový vůz v den testů v 8:00.
27. ledna | Eric Boullier na Paul Ricardu povýšil. Nyní je už výkonným ředitelem francouzské GP.
27. ledna | Pat Fry nastoupí k Renaultu 5. února, potvrdil tým. Fry přichází z McLarenu.