Alonso je mimo top 30, v Indianapolis nemá jistý start

Fernando Alonso má za sebou kvalifikaci na letošní ročník Indy 500, která rozhodně neproběhla podle představ španělského pilota a stáje McLaren. Dvojnásobný mistr světa formule 1 se nedokázal dostat do nejlepší třicítky, která by mu zaručila start v závodě. O dodatečné kvalifikování se do závodu se bude muset Alonso pokusit ještě dnes.
Alonso je mimo top 30, v Indianapolis nemá jistý start

Během kvalifikace na Indy 500 nejsou na trati všechny vozy současně, ale vyjíždějí na trať jeden po druhém. Všichni piloti nejprve absolvují své první pokusy a poté se mohou ve zbývajícím čase pokoušet o vylepšení.

Průběžný zisk pole position si svým prvním pokusem zajistil Spencer Pigot z týmu Eda Carpentera. Mladý Američan s motorem Chevrolet pod kapotou svého monopostu dosáhl během čtyř ostrých kol na nejvyšší průměrnou rychlost 230.083 mil v hodině.

Nebezpečnější a náročnější než F1. Alonso by považoval triumf v Indy za největší vítězství své kariéry

Nebezpečnější a náročnější než F1. Alonso by považoval triumf v Indy za největší vítězství své kariéry

Fernando Alonso během svého prvního pokusu ztrácel a nakonec se ukázalo, že na trati kroužil s pomalým defektem pravé zadní pneumatiky.

„Tím největším problémem byl defekt pravé zadní pneumatiky, ztratili jsme hodně tlaku. S nastavením problém nebyl,“ řekl po Alonsově prvním pokusu reportérce americké stanice NBC šéf McLarenu Zak Brown. To ale zjevně nebyla pravda, Alonsův McLaren na trati ztrácel i během druhého, třetího a čtvrtého pokusu. Španěl se s vozem viditelně hodně pral a McLaren se navíc musel potýkat s přehříváním motoru.

Proti McLarenu a Alonsovi stály i přírodní podmínky, na ovále v Indianapolis totiž začaly stoupat teploty, které nepřejí rychlejším časům.

Nakonec se Fernando Alonso dokázal svým pátým pokusem dostat na devětadvacáté místo, které by mu zaručovalo start v závodě. Následná zlepšení JR Hildebranda a Grahama Rahala však „vystrčila“ Alonsa až na jednatřicátou pozici. Španělský pilot se tak dnes bude muset v „baráži“ utkat s pěticí dalších pilotů o postup do poslední řady na startu, kde stojí piloti od jednatřicátého po třiatřicáté místo. Zbývající tři jezdci se do závodu nekvalifikují a start jim bude odepřen.

Hrozbou pro dnešní den však bude déšť, který by mohl zrušit jak „rozstřel“ nejlepší devítky o pole position, tak „baráž“ nejhorší šestice o poslední řadu na startu. V takovém případě by Fernando Alonso přišel o možnost startu v letošním ročníku závodu 500 mil Indianapolis.

Spolu s Alonsem bude o postup do závodu bojovat například Kanaďan James Hinchcliffe, který dnes tvrdě havaroval a s náhradním šasi nedokázal být patřičně rychlý.

Foto: IndyCar

Další článek: U Ticktuma převládají po testech v Barceloně pozitivní pocity

14:17 | Kvalifikaci formule 3 vyhrál Dennis Hauger. Roman Staněk obsadil 14. místo.
9:57 | Tento víkend se jede také F3. Kvalifikace pátek od 13:55, Závod 1: Sobota od 10:35, Závod 2: Sobota od 16:45, Závod 3: Neděle od 12:05
6. května | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.
6. května | Podle předpovědi počasí má být v Barceloně během víkendu lehce přes 20 stupňů, v neděli by mohlo pršet.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink Bottas (1:18.504)
2. trénink Hamilton (1:18.170)
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00