Alonsa čeká v Kanadě 300. grand prix. Jak je to s počtem jeho startů?

Fernando Alonso pojede v Kanadě svou 300. grand prix formule 1. Počet startů má ale o něco menší.

Fernando Alonso debutoval ve formuli 1 v roce 2001 v barvách Minardi. V roce 2002 testoval pro Renault a v roce 2003 se stal opět závodním jezdcem.

U mnoha jezdců se liší počet účastí v grand prix víkendu a počet startů. Souvisí to s účastí nováčků v prvních trénincích, odstoupením ze závodu v instalačním kole nebo s nejrůznějšími netradičními příčinami.

U Fernanda Alonsa můžete najít dvě čísla. Někde se uvádí, že má na svém kontě 299 grand prix a 297 startů. Jinde najdete 296 startů. Správné je druhé číslo.

Třikrát s DNS

Alonso celkem třikrát neodstartoval do závodu. Dva případy jsou poměrně známé a jednoznačné. Vloni v Rusku kvůli problému s motorem Honda musel svůj vůz odstavit už v zahřívacím kole.

Další „DNS“ získal Alonso v roce 2005 ve staré cihelně. Jezdci s pneumatikami Michelin tehdy v Indianapolis po zaváděcím kole zajeli rovnou do boxů a do GP USA odstartovalo jen 6 vozů. 

Čtyři kola? Není třeba. Alonso dojel do boxů po dvou [videa]

Čtyři kola? Není třeba. Alonso dojel do boxů po dvou [videa]

Třetí Alonsovo „DNS“ není tak známé nebo možná spíše jednoznačné, takže se na něj zapomíná. 

Došlo k němu ve Velké ceně Belgie ve Spa v roce 2001. Alonso do závodu normálně odstartoval. Po pár kolech ale došlo k velké nehodě Luciana Burtiho a Eddieho Irvina. Burti byl zraněn a sezónu nedokončil. U týmu Prost ho na zbývající závody nahradil Tomáš Enge.

Alonso mezitím odstoupil kvůli problému s převodovkou. Výsledek části závodu po restartu byl počítán jako celkový výsledek závodu. 

Irvine, Räikkönen a Alonso se restartu nezúčastnili, takže u jejich jména je oficiálně uvedeno, že do něj neodstartovali.

Podobně je tomu u Nikiho Laudy v GP Německa 1976. Lauda do závodu, v němž málem uhořel, oficiálně neodstartoval, což je více než pikantní. „Když jsem tam nestartoval, tak kde mám ucho?“ komentoval statistický paradox před pár lety Lauda.

Historické tabulky

V počtu grand prix je Alonso momentálně 4. Pokud nevynechá žádný závod, může v Singapuru vyrovnat třetího Schumachera a hned v Rusku také druhého Jensona Buttona. Na konci sezóny by měl mít Alonso na svém kontě 314 grand prix. Pokud zůstane ve formuli 1, překoná v příštím roce i Rubense Barrichella (326 závodů) a stane se nejzkušenějším jezdcem v historii formule 1.

Alonso miluje McLaren, jinde by nebyl šťastnější, říká Brown

Alonso miluje McLaren, jinde by nebyl šťastnější, říká Brown

Jeden rekord může překonat už v Kanadě

Alonso může ale už nyní v Kanadě překonat jeden rekord a to v počtu dokončených závodů. Momentálně se o absolutní rekord dělí se Schumacherem (237). Za nimi jsou Button (230), Massa (225) a Barrichello (224).

Posledně jmenovaný Brazilec sice stále drží rekord v počtu startů, ale mnoho závodů nedokončil. Například v roce 1997 v týmu HSBC Malaysia Stewart Ford dokončil ze 17 závodů jen 2 (!).

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: Jezdci budou na startovním roštu o 10 minut déle

2. srpna | Renault potřetí podal protest proti Racing Pointu.
2. srpna | Louis Delétraz z týmu Charouz získal třetí místo v zavodě F2. Vyhrál poprvé Dan Ticktum

GP 70. výročí F1

Pátek 7. srpna 2020
1. trénink 12.00–13.30
2. trénink 16.00–17.30
Sobota 8. srpna 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. srpna 2020
Závod 15.10