Alguersuari nevědomky pomohl Vettelovi, míní Newey

Jaime Alguersuari se v Abú Zabí zdráhal pustit před sebe Marka Webbera. Nakonec to sice udělal, ale Australana zdržel, čímž pomohl Vettelovi, ačkoliv to tak na první pohled nevypadalo.
Alguersuari nevědomky pomohl Vettelovi, míní Newey

Mark Webber měl sice Fernandu Alonsovi bodově nejblíž, ale zkazil kvalifikaci a v závodě se mu nedařilo postupovat vpřed, takže zisk titulu byl pro něj nereálný. Mohl se ale snažit pomoci Sebastianu Vettelovi tím, že by se dostal alespoň před Fernanda Alonsa. To se mu také nepodařilo mimo jiné proto, že ho zdržel po zastávce v boxech Jaime Alguersuari.

Mladý Španěl z Toro Rosso chvíli Australana zdržoval, i když samozřejmě právem, protože bojoval o pozici, čímž podle konstruktéra Red Bullu Adriana Neweyho pomohl Sebastianu Vettelovi víc, než kdyby ho rychle pustil.

"Ironie je v tom, že kdyby Alguersuari Marka nezdržel, tak by se Ferrari pravděpodobně nesnažilo ho (Webbera) pokrýt, protože by už bylo pozdě," řekl. "Pokrýt Marka mohli jen díky tomu, že byl zdržen, takže nám Toro Rosso nakonec pomohlo, i když zřejmě nevědomky."

Ferrari mělo v závodě obrovské dilema, zda načasováním zastávky Fernanda Alonsa pokrýt nejbližšího soupeře v šampionátu Marka Webbera, nebo se zaměřit na Sebastiana Vettela, jehož bodový odstup byl téměř dvojnásobný. Italové se rozhodli pro Webbera, což byla chyba.

"S odstupem času se dá říct, že téměř jistě udělali chybu, protože pokud by Fernando zůstal na trati (déle), asi by býval dojel čtvrtý," pokračoval Newey. "Ale v dané fázi závodu to nebylo zřejmé. Asi to záleželo na tom, na koho se chtěli soustředit. Jestli chtěli z hlediska šampionátu pokrýt Marka nebo Sebastiana. Díky naší politice nechat spolu závodit naše jezdce museli mít obavy z obou, nejen z jednoho. Vybrali si a pokryli toho špatného. Ale je třeba férově Ferrari přiznat, že v té době bylo velmi těžké to předvídat."

Další článek: Renault prodá celý svůj podíl v týmu formule 1 Malajsijcům

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.