Alex Zanardi bude reprezentovat Itálii na paralympiádě v Londýně

Bývalý pilot formule 1 se zúčastní závodů handbiků, které se pojedou v rámci XIV. letních paralympijských her na slavném okruhu v Brands Hatch.
Alex Zanardi bude reprezentovat Itálii na paralympiádě v Londýně

Italovu závodní kariéru poznamenala ošklivá nehoda, ke které došlo v roce 2001 na Lausitzringu v rámci evropského podniku americké série CART. Při výjezdu z boxů ztratil kontrolu nad svým vozem, do něhož posléze v plné rychlosti narazil jeden ze soupeřů. Ital se ocitl na pokraji života a smrti a zachránil jej pouze včasný zásah lékařů. Následně byl transportován do nemocnice, kde mu byly amputovány obě nohy.

Zanardi se však nevzdal a v závodění pokračoval i nadále. Působil v sérii WTCC, kde navzdory svému handicapu dosahoval ve speciálně upraveném voze skvělých výsledků a zaznamenal dokonce několik vítězství.  

Později našel zalíbení v závodech ručně ovládaných kol a také zde může být na své dosavadní výkony patřičně hrdý. V roce 2011 vyhrál new yorský maraton a letos se dočkal nominace na paralympiádu, jež začíná koncem srpna. Ital míří do Londýna s vysokými ambicemi. Okruh v Brands Hatch, na kterém se závod uskuteční, zná velmi dobře a věří, že se popere o medaili.                

Alessando Zanardi stihl za svoji kariéru pilota formule 1 vystřídat celkem čtyři týmy. V roce 1991 debutoval u Jordanu. Ten ale po jedné sezoně opustil a upsal se Minardi. Ani zde však nemělo jeho působení dlouhého trvání, neboť v letech 1993 - 1994 již hájil barvy Lotusu. V následujícím roce se z královny motorsportu vytratil a posléze zamířil za oceán, kde sklízel nemalé úspěchy. V sezonách 1997 a 1998 se stal celkovým vítězem série CART. Jeho oslnivých výkonů si v té době všiml Frank Williams a rozhodl se jej angažovat jako závodního pilota svého týmu pro rok 1999. Na předešlé úspěchy ze zámoří ale Zanardi ve Williamsu nenavázal a později se ukázalo, že tato sezona byla ve formuli 1 jeho poslední. V jednačtyřiceti odjetých závodech si Ital na své konto stihl připsat pouhý jeden bod za šesté místo ve Velké ceně Brazílie roku 1993.

Další článek: Technika: Brzdy monopostu F1

23:36 | Marcus Ericsson vyhrál závod IndyCar v Detroitu. Pomohla mu nehoda Grosjeana. Pro Ericssona je to první vítězství od roku 2013 (GP2).
21:14 | Jedna z nejhorších věcí, které se mohou v motorsportu stát... zaseknutý plynový pedál. Felix Rosenquist je při vědomí a snad ok. odkaz
11. června | McLaren od roku 2022 vstoupí do série Extreme E.
11. června | Otec Antonia Giovinazziho Vito řekl pro La Gazzetta dello Sport, že jeho syn v minulosti dostal nabídku od Mercedesu. Měl se stát třetím jezdcem Mercedesu ve F1 a jezdit v DTM. „Ale má rudé srdce a udělal volbu, kterou považoval za správnou.“