Alespoň jeden steward by měl být permanentní, navrhuje šéf Lotusu

Eric Boullier se domnívá, že stewardi mají prostor pro dosažení větší konzistence při rozhodování o trestech pro hříšné jezdce.
Alespoň jeden steward by měl být permanentní, navrhuje šéf Lotusu

Mezinárodní automobilová federace se v posledních letech snaží vylepšovat a zprůhlednit proces rozhodování stewardů, jedním z důležitých kroků je nasazování jednoho bývalého jezdce na každý závod, aby pomáhal s posuzováním problémových situací.

Podle šéfa Lotusu Erica Boulliera to ale nestačí, protože se stewardi na jednotlivých Grand Prix střídají. "Ten systém dnes funguje celkem dobře, ale problémem je, že je prostě spojený s osobními úsudky a osobnostmi, které nejsou pokaždé stejné," uvedl pro F1i.

"Uznávám, že je velmi těžké být rozhodčím, ať už ve fotbale nebo ve formuli 1, ale aby to bylo co nejspravedlivější, je možná třeba ty procedury posílit. Aby byl systém rovnocenný a spravedlivý ke všem pilotům."

O stálých stewardech se uvažuje dlouhodobě, stejně tak i o bodovém systému, který by podobně jako u běžných řidičských průkazů sčítal jednotlivé prohřešky a hrozil sankcemi, jako je pozastavení superlicence.

FIA je blízko nasazení bodového systému, ale Boullier připomněl, že předchozí prohřešky berou stewardi v potaz při udělování trestů už nyní.

"Není to úplně nová myšlenka, protože víme, že takový systém v rámci FIA už někde funguje. Stewardi mají excelovské tabulky, které jim umožňují sledovat chyby jezdců. A v závislosti na opakování těchto chyb padaly tresty. Ale jestli ten systém bude ještě transparentnější, tak proč ne," dodal.

Další článek: Tilke: Závod v Rusku už netrpělivě očekávám

17:50 | Ross Brawn také potvrdil, že po Monze jsou zatím více méně jisté jen závody v Bahrajnu a Abú Dhabí na konci roku.
17:49 | Podle odkaz FIA připouští, že není nutné splnit podmínku závodů alespoň na třech kontinentech, aby mohl být udělen titul (je to podmínka, aby byla F1 WORLD championship. Teoreticky tak může o titulu rozhodnout osm naplánovaných závodů.
15:39 | Mercedes chystá na příští týden v Silverstonu test. V úterý usedne do vozu W09 z roku 2008 Valtteri Bottas, o den později Lewis Hamilton.
3. června | Fanoušci se na závody vrátí až na podzim a to ještě v omezeném počtu. Uvedl to Chase Carey.