Albon: Moje etnická příslušnost pro mě byla nástrojem pro vyniknutí

Lewis Hamilton byl pro Alexandera Albona vzorem v juniorských kategoriích, když oba jezdci pocházejí z netradičního prostředí, ačkoliv nemá pocit, že jeho thajské kořeny by pro něj představovaly nevýhodu.
Foto: Getty Images / Bryn Lennon
Albon: Moje etnická příslušnost pro mě byla nástrojem pro vyniknutí | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Když Hamilton získal v roce 2008 svůj první titul mistra světa formule 1, závodil Albon stále ještě v motokárách. Albon, který je prvním thajským pilotem F1 od 50. let, si myslí, že Hamilton jako první pilot F1 černé pleti ukázal, že F1 představuje reálnou možnost, kde se mohou prosadit i jezdci z méně tradičního prostředí.

„Když jsem vyrůstal, byl to někdo, ke komu jsem vzhlížel. Jsem si jistý, že tomu tak bylo u spousty jezdců mého věku. Upřímně řečeno, v mojí etnické příslušnosti jsem viděl také něco jako způsob, jak vyniknout. Pomohlo mi to dostat se přes juniorské kategorie,“ řekl Albon.

„Vždy jsem měl za sebou podporu Thajska a vždy jsem měl tu příležitost. Pokud něco, tak to pro mě bylo dobré,“ řekl Albon o svém původu. „Pomohlo mi to získat finanční prostředky z jiných míst.“

Albon se jako první thajský pilot dočkal stupňů vítězů ve F1

Albon se jako první thajský pilot dočkal stupňů vítězů ve F1

Albon také řekl, že v dětství se s rasismem setkal jen zřídka. „Jako dítě jsem byl uchráněn od problémů. Chodil jsem na dobrou soukromou školu a nikdy jsem tam neměl takové problémy,“ vzpomíná.

„Velmi brzy jsem závodil v Evropě, takže na začátku kariéry to bylo celkem dobré. Tím neříkám, že to ostatní mají snazší nebo těžší, jen že já jsem tomu nikdy nemusel čelit.“

Další článek: Vettel by chtěl se soupeři z F1 závodit v sedanech

15:57 | Valtteri Bottas letos počtvrté porazil v kvalifikaci formule 1 Lewise Hamiltona a pro Velkou cenu Emilia Romagna získal svou 15. pole position v kariéře.
13:48 | Toto Wolff hledá nástupce. Chce se stáhnout, jezdit na závody méně a mít jinou roli. Zatím není jasné, zda to bude už příští rok nebo později.
13:05 | 50 je moc... ředitelství závodu tak opět upravilo traťové limity v 9., 13. a 15. zatáčce.
12:35 | V tréninku bylo smazáno 50 časů! 22 v 9. zatáčce, 38 v 15.

GP Emilia Romagna

Sobota 31. října 2020
Trénink Hamilton (1:14.726)
Kvalifikace Bottas (1:13.609)
Neděle 1. listopadu 2020
Závod 13.10