Aktualizace: Red Bully a řada dalších měli odstartovat z konce pole

Do kuriózní situace se dostali stewardi po kvalifikaci. Velká část jezdců by měla správně startovat z konce startovního pole.

První část kvalifikace byla hodně divoká – pršelo, došlo k několika nehodám, kvalifikace byla rozkouskována červenými vlajkami. Poměrně hodně jezdců nesplnilo limit 107 %, který byl Rosbergovým časem stanoven na 1:39.833.

Podle Sportovních pravidel (článek 35.1) nesmí vůz, který se nekvalifikoval, do závodu odstartovat.

Samozřejmě zde existují zadní vrátka. Stewardi mohou dát výjimku s přihlédnutím k časům z tréninků. V současné F1 to takto proběhne vždy, protože nemáme na startovním roštu tým, který by měl s tímto limitem za běžných podmínek problém.

Takže stewardi jezdcům dají souhlas se startem. Problém je jinde. Pokud jezdec dostane výjimku, má startovat po zakomponování všech penalizací z posledního místa! Třeba Red Bully by tak měly být odsunuty na konec startovního roštu.

Aktualizace:

FIA nakonec lišácky rozdělila problém na dvě části. Jezdci, kteří nepostoupili do Q2 budou skutečně odsunuti na konec startovního pole a to podle výsledků z třetího tréninku. Vtip je v tom, že jejich pořadí v tomto tréninku bylo stejné jako v první části kvalifikace! Tedy: Palmer, Massa, Magnussen, Wehrlein, Haryanto.

V případě jezdců, kteří postoupili do dalších částí (včetně Red Bullů) byla aplikována výjímka kvůli „mimořádným okolnostem“.

Jezdci, kteří se nekvalifikovali (pro srovnání i čas Rosberga)