Aktualizace pohonných jednotek v sezóně budou pro inženýry noční můrou

Inženýrům letos přibyly hned dvě starosti, které navíc generují starost číslo tři. Nasazovat aktualizace pohonné jednotky bude problematické.
Aktualizace pohonných jednotek v sezóně budou pro inženýry noční můrou

Výrobci mohou letos část žetonů použít v průběhu sezóny. Bude se to týkat všech a to včetně Hondy, která se ještě dohaduje na lepších podmínkách. Některé díly budou moci být vyměněny, ale není to zase tak jednoduché.

Celkově může letos výrobce aktualizovat necelou polovinu pohonné jednotky. Velkou část žetonů ale už výrobci spotřebovali, takže se můžeme bavit o změnách někde kolem 10% (hrubý odhad). Pokud ale chcete aktualizaci nasadit, musíte to tak udělat jen u nového motoru.

Zatímco vloni měli jezdci k dispozici 5 pohonných jednotek, letos to budou už jen 4.

Motory lze libovolně kombinovat. Ten, se kterým jezdec jel v Austrálii, může klidně znovu použít třeba v Japonsku nebo v Mexiku na konci sezóny. Letos to ovšem přináší jeden problém. Inženýři budou muset nejen zlepšit spolehlivost ale také naplánovat strategii. Použití starší pohonné jednotky totiž bude znamenat krok zpět ve vývoji.

Pokud nasadíte motor v pátém závodě, před devátým provedete aktualizaci a v jedenáctém se budete chtít vrátit k tomu z pátého závodu, bude to bez oné aktualizace, což může znamenat, že bude motor pomalejší.

„Pokud budete žetony používat v průběhu roku, tak to bude znamenat, že se nebudete chtít vrátit k staršímu (motoru),“ řekl pro web Adama Coopera Andy Cowell, šéf oddělení motorů Mercedesu.

„Vloni nás z toho trochu bolela hlava, teď to bude ještě komplikovanější,“ potvrdil Eric Boullier. „K dispozici budou jen čtyři motory. S modernizací uprostřed sezóny budeme muset být velmi opatrní s plánováním počtu odjetých kol a to především v pátek.“ 

Další článek: Mamma mia, to je jako raketa! Vettel se projel v FXX K

11. dubna | První řadu pro druhý závod formule E v Římě obsadili nováčci Nick Cassidy a Norman Nato. Závod dnes začíná už ve 13:00.
10. dubna | Stoffel Vandoorne získal pole position pro závod formule E v Římě. Závod začíná v 16:00, vysílá Eurosport.
9. dubna | Těšíte se sprintové závody? #f1
9. dubna | Včera usedli za volant SF71 junioři Ferrari (Armstrong, Švarcman), dnes jezdí ve Fioranu Charles Leclerc. Důvod tohoto testu není úplně jasný. Ferrari ale teď dokončuje nový simulátor, takže možná sbírá data pro jeho nastavení...

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink 11.00–12.00
2. trénink 14.30–15.30
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 18. dubna 2021
Závod 15.00