Aitkenova premiéra vzbudila zájem Jihokorejců o formuli 1

Pozitivní test Sira Lewise Hamiltona na koronavirus umožnil Jacku Aitkenovi poprvé startovat ve velké ceně formule 1. Hamiltona u Mercedesu totiž pro Velkou cenu Sachíru nahradil George Russell, jehož místo Williams zaplnil právě svým rezervním pilotem Aitkenem.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
Aitkenova premiéra vzbudila zájem Jihokorejců o formuli 1 | Foto: Getty Images / Mark Thompson

A ačkoliv sám Aitken se narodil v Londýně, jeho otec je Skot a matka Jihokorejka. Díky tomu má Aitken v Jižní Koreji velké množství fanoušků a jeho premiérový start vzbudil v zemi, kde se mezi lety 2010 až 2013 jela na okruhu v Jeongamu Velká cena Koreje formule 1, velký zájem.

„V Koreji to mělo velkou odezvu, větší, než jsem předpokládal, což bylo úžasné, protože formule 1 není a nebyla v Koreji tak populární. Motorsport a zájem o něj je tam stále celkem v plenkách,“ řekl Aitken pro South China Morning Post.

„Mám spoustu korejských fanoušků, kteří jsou v kontaktu přes sociální sítě a mnoho těch, kteří sledují závody kvůli mému původu. Dostal jsem spoustu dotazů ohledně toho, jak se zapojit a začít s motorsportem, což je opravdu super,“ popsal Aitken.

„Je známo, že motorsport není levný a musíte se umět prodat, abyste mohli hrát i tuto jeho stránku. Pouhý talent často nestačí. Snažím se proto korejským fanouškům co nejvíce otevřít. Zčásti proto, že rád vidím ten narůstající zájem o ne úplně tradiční sport v této zemi, ale také, abych zapojil lidi na sociálních sítích. Je to úžasné a pomáhá to také například automobilkám, které jsou ve formuli 1.“

Aitken do Koreje cestuje minimálně jednou ročně. Učí se také korejský jazyk, aby se více zapojil do této kultury.

„Velmi si to užívám. Je hezké jet jako rodina a poznat rozdíl oproti tomu, co máme tady na západě. Pro někoho, kdo vyrůstal v Londýně, je to nové. Rád se učím o Koreji a začal jsem se trochu učit i korejsky,“ přiznal.

„Je to trochu bláznivý svět, ale i s touto stranou své rodiny chci být co nejvíce v kontaktu. Moje máma to samozřejmě velmi podporuje, na druhou stranu také velmi miluji skotský původ mého táty.“

Další článek: Sainz doufá, že bude mít s Leclercem podobně „speciální vztah“ jako s Norrisem u McLarenu

Témata článku: , ,

Aktuality

19:28 | Ve F1 se McLarenu nedaří, v IndyCar právě Felix Rosenqvist získal pro tým pole position. 
9:38 | Franco Colapinto vyhrál sprint F3, ale byl diskvalifikován kvůli porušení technických pravidel (u všech tří vozů MP Motorsport). Z vítězství se tak dodatečně raduje O'Sullivan. 
9:09 | Alonso, Russell, Hülkenberg, Albon a Cunoda porazili své týmové kolegy ve všech letošních kvalifikacích. 

GP Austrálie 2023

Pátek 31. března 2023
1. trénink Verstappen
2. trénink Alonso
Sobota 1. dubna 2023
3. trénink Verstappen
Kvalifikace Verstappen
Neděle 2. dubna 2023
Závod 07.00