Aitken zaostal za Latifim jen o desetinu, Fittipaldi pomáhal Magnussenovi

Velmi dobře si v kvalifikaci na svou první velkou cenu formule 1 vedl Jack Aitken, který u Williamsu pro Velkou cenu Sachíru nahrazuje George Russella. Na týmového kolegu Nicholase Latifiho ztratil jen desetinu sekundy a porazil dva další piloty.
Foto: Getty Images / Bryn Lennon
Aitken zaostal za Latifim jen o desetinu, Fittipaldi pomáhal Magnussenovi | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

25letý Brit s korejskými kořeny dostal první šanci závodit ve F1 u Williamsu poté, co George Russell musel u Mercedesu nahradit Lewise Hamiltona, který měl pozitivní test na koronavirus.

V kvalifikaci obsadil osmnácté místo, když za Latifim zaostal o 96 tisícin sekundy. Kanaďan byl tak letos poprvé lepším z dvojice jezdců Williamsu, když zatím jej v kvalifikacích Russell vždy porazil.

„Cílem pro mě bylo udělat krok vpřed pokaždé, když usednu do vozu. To jsem dokázal. Jsem trochu naštvaný, že poslední jízda nešla tak dobře, jak jsem chtěl, ale nemohu si stěžovat,“ řekl Aitken.

„Myslím, že práce s pneumatikami bude hrát větší roli, než jsme před víkendem očekávali. Bude zajímavé, jak tak krátké kolo ovlivní, jak se vypořádáte s modrými vlajkami a na kolik pojedete zastávek v boxech. V každém kole se budu snažit odvést maximum. Uvidíme, jak to zítra půjde.“

Fittipaldi poslední a s penalizací

Z poslední pozice do svého prvního závodu F1 vyrazí Pietro Fittipaldi. Brazilec u týmu Haas nahrazuje Romaina Grosjeana, který měl minulý víkend vážnou nehodu během Velké ceny Bahrajnu.

V kvalifikaci skončil vnuk dvojnásobného mistra světa Emersona Fittipaldiho poslední se ztrátou 463 tisícin na devatenáctého Kimiho Räikkönena. Už před kvalifikací přitom museli mechanici do jeho vozu nasadit nové komponenty pohonné jednotky, za což dostal penalizaci odsunu na startovním roštu.

S vědomím penalizace se proto Haas rozhodl, že Fittipaldi pomůže Kevinu Magnussenovi.

„Byla to moje první kvalifikace ve formuli 1, samozřejmě jsem se velmi těšil. Vždy jsem miloval kvalifikace, vůz je v nich s novými pneumatikami nejlepší a vy můžete tlačit,“ řekl Fittipaldi.

„S vědomím, že budu mít pro zítra penalizaci odsunu na roštu se tým rozhodl, že nejlepší strategií bude pomoci Kevinovi (Magnussenovi) ve druhém a třetím pokusu, když se za mnou vyveze na hlavní rovince. Tak jsme také udělali. Já jsem pak musel dokončit své kolo, bylo to trochu náročné, ale nakonec to bylo nejlepší pro tým. Zažil jsem svou první kvalifikaci a nyní se soustředím na závod.“

Další článek: Verstappen je zvědav, jak se mu vyplatí start na jiné sadě pneumatik

Témata článku: , , , ,