Aféra Renault: FIA nabídla imunitu i Patu Symondsovi

Trest by tak mohl nakonec hrozit jen Flaviu Briatoremu.

Mezinárodní automobilová federace se rozhodla nabídnout imunitu Patu Symondsovi výměnou za úplnou a pravdivou výpověď o loňské Grand Prix Singapuru a Piquetově nehodě. Jelikož má imunitu i Nelson Piquet, trest by nakonec mohl hrozit jen šéfovi týmu Flaviovi Briatoremu.

O záměrně vyvolané nehodě Nelsona Piqueta v GP Singapuru bude Světová rada motorsportu jednat 21. září a i když má určité nepřímé důkazy, jen těžko by mohla s jistotou prokázat či vyvrátit, že se jednalo o plán vedení týmu.

Když byl šéfinženýr Renaultu Pat Symonds vyslýchán vyšetřovateli v Belgii, na některé otázky odpověděl vyhýbavě a na některé vůbec, ale potvrdil, že s Piquetem o záměrné nehodě hovořil. Jelikož Briatore vše jednoznačně popírá, šanci dopátrat se pravdy má FIA zřejmě už jen prostřednictvím Symondse, proto mu nabídla beztrestnost.

V případě, že by Symonds imunitu neakceptoval a byla mu prokázána vina, hrozil by mu až doživotní zákaz působení v motorsportu.

Mezitím přišel španělský Diario Sport s informacemi, podle kterých měl Nelson Piquet starší tvrdit, že o plánované Piquetově nehodě musel vědět i Fernando Alonso.

"Fernando věděl vše. Nemohl to nevědět. Když jste na startovním roštu městského okruhu na 15. místě, nemá cenu startovat bez paliva. Předjeli byste nanejvýš tři vozy. Je to nesmyslná strategie," cituje Diario Sport Piqueta staršího.

Podle stejného zdroje pak Bernie Ecclestone prohlásil, že mu Nelson Piquet starší sdělil, že udělá vše, aby zničil Flavia Briatoreho.


Přepis výslechu Pata Symondse najdete ve F1Magu 37/09, který si budete moci stáhnout z našich stránek ve středu 16. září.

Další článek: Kanada potvrdila návrat do kalendáře formule 1

18:46 | Kvůli dvoudennímu víkendu v Imole se musela měnit pravidla a další věci. Méně bude i pneumatik. Místo 13 sad jen 10: dvě sady tvrdých, dvě střední a šest měkkých. Tři sady musí být po tréninku vráceny.
18:15 | Roman Staněk byl odpoledne v Jerezu nejrychlejší v testech... formule 3 měla v datech chybu. Opravujeme to...
10:55 | Testy F3 online: odkaz

GP Emilia Romagna

Sobota 31. října 2020
Trénink 10.00–11.30
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 1. listopadu 2020
Závod 13.10