Acura na pole position pro Rolex 24, 60. ročník odstartují legendy včetně Andrettiho

Motorsport se ve Spojených státech definitivně probudil ze zimního spánku. Už příští víkend se jede 60. ročník slavné čtyřiadvacetihodinovky v Daytoně, která tradičně odstartuje sezonu šampionátu IMSA WeatherTech SportsCar Championship. V neděli večer se na Floridě bojovalo o pole position.
Zdroj: Twitter Wayne Taylor Racing
Acura na pole position pro Rolex 24, 60. ročník odstartují legendy včetně Andrettiho | Zdroj: Twitter Wayne Taylor Racing

Po loňské premiéře se letos podruhé rozhodovalo o postavení na startovním roštu pro Rolex 24 At Daytona v kvalifikačním závodě na hodinu a 40 minut, do kterého se startovalo v pořadí určeném sobotní kvalifikací.

Boj o pole position v absolutním pořadí mezi prototypy DPi trval až do posledního kola, kdy se v nájezdu do první zatáčky pokusil Richard Westbrook za volantem Cadillacu #5 zaútočit na vedoucího Rickyho Taylora v Acuře #10.

Až příliš optimistický manévr Westbrookovi nevyšel, po letmém kontaktu s Taylorem se roztočil a málem ještě způsobil havárii s vozem LMP 2 týmu G-Drive Racing.

Po Westbrookově neúspěšném ataku se už Taylor nemusel obávat žádného nebezpeční a s vozem týmu svého otce Wayna Taylora zvítězil. Díky triumfu získal pole position pro sebe a své parťáky z posádky Filipeho Albuquerqua, někdejšího vítěze Indy 500 Alexandra Rossiho a bývalého pilota F1 Willa Stevense.

Dva nejlepší vozy Cadillac obsadily v kvalifikační bitvě druhé a třetí místo. Richard Westbrook získal první řadu pro tým JDC Miller MotorSports a své parťáky Tristana Vautiera, Loica Duvala a Bena Keatinga.

Třetí pozice na startovním roštu bude za týden v sobotu patřit hvězdnému kvartetu Jimmie Johnson, Kamuj Kobajaši, Mike Rockenfeller, Jose Maria Lopez, které společně sdílí kokpit Cadillacu #48 v barvách Ally Racing.

Ve třídě LMP 2 získal v kvalifikačním závodě vítězný double tým PR1 Mathiasen Motorsports se dvěma prototypy Oreca 07 Gibson. Na pole position bude stát vůz #52 posádky Mikkel Jensen, Scott Huffaker, Nicolas Lapierre, Ben Keating. Na texaského „gentlemana“ tak čeká pořádná porce práce, protože během závodu se bude střídat rovněž v posádce Cadillacu #5 třídy DPi.

Druhým rokem je součástí seriálu IMSA WSC také třídy LMP 3, kde kvalifikační závod pro Rolex 24 vyhrál slavný tým Andretti Autosport s prototypem Ligier JS P320 #36. Jeho posádku tvoří expilot IndyCar Gabby Chaves, Rasmus Lindh, Josh Burdon a Jarett Andretti. Nositel slavného jména je vnukem Alda Andrettiho, dvojčete legendárního Maria.

V Daytoně se také poprvé bojovalo ve třídě GTD PRO pro vozy GT3, která nahradila kategorii GTLM pro speciály GTE.

Historicky první pole position pro Rolex 24 v GTD PRO získali Italové Andrea Caldarelli a Mirko Bortolotti, kteří se v neděli střídali v kokpitu Lamborghini Huracan GT3 #63. Během čtyřiadvacetihodinovky příští víkend se k nim v posádce přidají ještě Marco Mapelli a Rolf Ineichen.

V GTD, kde jsou posádky složené z profesionálních jezdců a gentlemanů, triumfovali v kvalifikačním závodě Russell Ward a rakouská hvězda DTM Lucas Auer s Mercedesem-AMG GT3 #57 stáje Winward Racing. Za týden se budou střídat ještě s dalším jezdcem DTM Philipem Ellisem a Mikaelem Grenierem.

Kompletní výsledky kvalifikačního závodu naleznete zde.

Legendy v roli čestných startérů

Už 60. ročník slavného závodu, který mimo jiné proslavil i film Le Mans 66, symbolicky odstartují legendy motorsportu a bývalí vítězové Rolex 24 At Daytona.

Proslulou větu amerických závodů „Drivers, start your engines!“ (Jezdci, nastartuje své motory!) v sobotu před vyvěšením zelené vlajky společně pronesou Hurley Haywood, Scott Pruett, Bobby Rahal, Jack Roush, Wayne Taylor a Mario Andretti. Mistr světa F1 je vítězem Rolex 24 z roku 1972.

„Je opravu mimořádné, že s námi šedesáté výroční Rolex 24 oslaví těchto šest legend. Naši fanoušci je budou mít na dosah a zpětně s nimi prožijí jejich mimořádné úspěchy, kterých zde dosáhli. Bude to oslava 60 památných let plných ikonických momentů. A jakmile se rozsvítí zelená, tento bohatý odkaz bude ve Světovém centru závodění pokračovat,“ uvedl pro oficiální web šampionátu imsa.com prezident Daytona International Speedway Frank Kelleher.

Boj o hodinky Rolex, které dostávají vítězové ve všech kategoriích, odstartuje v sobotu 29. ledna v 19:40. Živě a non-stop budete moci sledovat čtyřiadvacetihodinovku v Daytoně prostřednictvím IMSA TV.

Další článek: Steiner očekává, že Haas bude i letos patřit k outsiderům

Témata článku: , ,