Abt podváděl ve virtuálním závodě formule E. Jel místo něj počítačový závodník

Že jsou virtuální závody, které jsou populárnější v současné době, kdy se kvůli koronaviru nemůže závodit na reálných okruzích, jen zábava? Německý závodník Daniel Abt přiznal, že v podniku virtuální série elektrické formule E ve skutečnosti nejel on, ale místo něj závodil profesionální simracingový závodník Lorenz Hörzing.
Abt podváděl ve virtuálním závodě formule E. Jel místo něj počítačový závodník

Pilot Audi byl diskvalifikován ze sobotního závodu šampionátu Race at Home Challenge na virtuální trati berlínského letiště Tempelhof. V závodě sice dojel na třetí pozici, následně však vyšlo najevo, že za monitorem počítače neseděl Abt, ale profesionální závodník Hörzing.

Podle portálu The Race organizátoři následně prozkoumali IP adresy hráčů a tím podvod odhalili. Už během závodu měla řada dalších závodníků podezření, že Abt neřídí svůj monopost.

Že něco nesedí mohly ukázat i výsledky. V dosud odjetých závodech totiž Abt v kvalifikaci nikdy neskončil lépe než devátý a v závodě bylo jeho maximem patnácté místo. V sobotu v Berlíně přitom v kvalifikaci obsadil druhé místo, v závodě dokonce vedl, než skončil za Oliverem Rowlandem a Stoffelem Vandoornem třetí.

Formule E založila virtuální sérii na podporu UNICEF

Formule E založila virtuální sérii na podporu UNICEF

Abt byl za svůj podvod ze závodu v Berlíně diskvalifikován, přišel o body za třetí místo a bude muset věnovat 10 tisíc eur (asi 270 tisíc korun) na charitu.

27letý německý pilot se omluvil a připustil, že virtuální závody nebral tak vážně.

„Rád bych se omluvil formuli E, všem svým fanouškům, mému týmu a dalším jezdcům za to, že jsem měl v sobotním závodě pomoc z venku. Nepřistoupil jsem k tomu tak vážně, jak bych měl. Mrzí mě to o to více, protože vím, kolik práce udělala organizace formule E na tomto projektu,“ napsal Abt v prohlášení.

„Jsem si vědom, že můj přestupek má hořkou příchuť, nikdy za tím ale nebyl špatný úmysl. Diskvalifikaci ze závodu samozřejmě přijímám, kromě toho věnuji 10 000 eur na charitativní projekt.“

Aby se formule E vyhnula podobným případům, během přenosu ukazuje záběry přímo na závodníky před počítačem. Abtova kamera ukazovala postavu v počítačovém kokpitu, jeho tvář však neustále zakrýval předmět. Mělo jít o mikrofon.

V sobotu odpoledne před závodem navíc přestal fungovat Abtův stream na Twitchi a po závodě kvůli údajným problémům s internetovým připojením nemohl ani komentátorům přenosu poskytnout rozhovor. Na Twitchi není v tuto chvíli ani žádný záznam Abtova sobotního závodu.

18letému Hörzingovi, který pro Audi závodí v Challenge sérii určené pouze pro simracery, byl zakázán start ve všech budoucích závodech této série.

Foto: Formule E

Další článek: Ricciardo po přestupu nebude v týmu jasná jednička, vylučuje šéf McLarenu

17:21 | Jacques Villeneuve je znovu otcem. Syn dostal jméno Gilles (po dědečkovi?).
15:39 | Carlos Sainz odjel dopoledne ve Fioranu s vozem z roku 2018 celkem 59 kol / 176 km.
14:19 | W Series uveřejnila kalendář pro letošní rok. Opět v rámci doprovodného programu F1: Miami, Španělsko, Velká Británie, Francie, Maďarsko, Japonsko, USA, Mexiko.
10:34 | Už tento víkend se jede 60. ročník 24 hodin v Daytoně, ve startovní listině jsou i expiloti F1 Kevin Magnussen a Marcus Ericsson či úřadující šampion IndyCar Álex Palou! Foto: IMSA odkaz