Abiteboul: Rozpočtem je Renault na úrovni Toro Rosso

Šéf továrního týmu Renault Cyril Abiteboul řekl, že jeho tým ve formuli 1 pracuje se stejným, ne-li menším množstvím zdrojů než jeho soupeři ze středu startovního pole.
Abiteboul: Rozpočtem je Renault na úrovni Toro Rosso

Francouzská stáj má za sebou těžký vstup do letošní sezóny formule 1, když jí v Poháru konstruktérů patří s dvanácti body osmá pozice.

Během předsezónních testů se přitom odhadovalo, že by mohl Renault být jasně na čele týmů ze středu pole a možná i získat stupně vítězů.

„Ne, to jsem nikdy neřekl. Tento rok je náš cíl jasný. Mohli to říct lidé z organizace, ale já ne,“ řekl Abiteboul pro SoyMotor o umístění na stupních vítězů.

„Lidé se neustále ptají, kdy získáme stupně vítězů, ty ale tento rok za běžných okolností nejsou možné. Rádi bychom, ale když se podíváte na to, jak to nyní je ve formuli 1, tak nikdy nebyla taková stabilita vítězů v závodech. Od roku 2014 byl jen párkrát jiný tým (než Mercedes, Red Bull a Ferrari, pozn. redakce) na stupních vítězů. Všichni souhlasíme s tím, že je to ve formuli 1 velký problém. Není to problém jen pro Renault, ale pro (celou) formuli 1.“

Problém s pneumatikami a rozbitá dynamika týmu. Abiteboul chce akční plán

Problém s pneumatikami a rozbitá dynamika týmu. Abiteboul chce akční plán

Podle novinářů z SoyMotor Renault letos zaostal ve vývoji. Srovnávají jej s McLarenem, který využívá pohonných jednotek Renault, a který podle nich pracuje se stejným množstvím zdrojů. To však Abiteboul vyvrátil.

„(McLaren) jich má mnohem více! Víte, kolik tady investujeme? Pracujeme s rozpočtem na úrovni Toro Rosso a nevěříme tomu, že investovat více peněz udělá rozdíl. Místo toho, abychom plýtvali spoustou zdrojů, se můžeme podívat na McLaren. Znám jejich čísla a mohu vám říct, že mají o několik set lidí více než my. Jak daleko jsou od nás? Dává to smysl? Prozatím ne,“ popisuje Abiteboul. McLaren zatím získal o deset bodů více než Renault a v Poháru konstruktérů je čtvrtý.

„A my nikdy nebudeme mít těch 150 milionů eur navíc, které potřebujeme, abychom byli jako Mercedes, protože to nedává žádný smysl. Pro nás to neodpovídá hodnotě formule 1. Radši se soustředíme na rok 2021, když přijde omezení toho, kolik smíte investovat,“ uzavírá.

Foto: Getty Images / Charles Coates

Diskuze (24) Další článek: Nový šéf McLarenu Seidl se soustředí na rok 2021
1:59 | Prasklina na zadním křídle se nakonec objevila jen u Verstappena. Red Bull zatím neví, co bylo příčinou.
20:20 | Fernando Alonso se připojí k Vettelovi a Russellovi a nasadí větší počet nových komponent – start z konce pole.
22. října | Toto Wolff přiznal, že Mercedes má problémy se spolehlivostí, kterou stále úplně nepochopil. Bottas nasadil šestý motor.
22. října | Valtteri Bottas nasazuje šestý motor. Dostane penalizaci 5 míst.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink Pérez
Kvalifikace Verstappen
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00