28 závodů na bodech! Impozantní série Lewise Hamiltona

Lewis Hamilton dokázal bodovat už 28 závodů v řadě, což je historický rekord. Rozšíří ho v Baku?
28 závodů na bodech! Impozantní série Lewise Hamiltona  | Foto: Getty Images / Charles Coates

Čína sice pro Lewise Hamiltona nebyla nejlepším závodem, ale i tak dokázal bodovat, snížit ztrátu na Vettela a připsat si další rekord. Brit bodoval 28 závodů v řadě, což se zatím žádnému jezdci v historii F1 nepovedlo. 

Předešlý rekord držel Kimi Räikkönen, který bodoval 27 závodů v řadě mezi Bahrajnem 2012 a Maďarskem 2013. 

Michael Schumacher dokázal bodovat 24 závodů v řadě mezi Maďarskem 2001 a Malajsií v roce 2003. Fernando Alonso dokázal odjet na bodech 23 závodů v řadě, Sebastian Vettel 21 závodů.

GP Číny 2018 objektivem Jiřího Křenka

GP Číny 2018 objektivem Jiřího Křenka

Recept na konzistenci

Jak se Hamiltonovi podařilo dosáhnout rekordu? Klíčová je výborná spolehlivost Mercedesu. Hamiltonovi naposledy selhala v závodě technika v Malajsii 2016. Problém s motorem ho nakonec zřejmě stál titul. V Japonsku pak začala Hamiltonova dlouhá bodová série. Od té doby měl Mercedes jen jeden další problém – u Bottase ve Španělsku 2017.

V hybridní éře jsme zatím viděli 82 závodů, což je 164 startů pro obě auta. Z tohoto počtu neviděl Mercedes šachovnicový prapor jen 12krát. Celkem 152krát dojeli jezdci stříbrných šípů do cíle a 150krát to bylo na bodech!

U Ferrari za stejnou dobu nedončili 24 závodů a u Red Bullu 29.

Hamilton má krizi a Bottas to nezachrání, říká Villeneuve

Hamilton má krizi a Bottas to nezachrání, říká Villeneuve

Hamiltonovi samozřejmě hrálo do karet také to, že téměř pokaždé startoval z první řady nebo z prvních pozic. Tím klesá pravděpodobnost nehody na startu i při soubojích na trati v pozdějších fázích závodu.

Během 28 závodů na bodech dokázal Hamilton získat 13 vítězství a 21 pódií. Několikrát ale byl blízko ukončení série. V Mexiku měl kontakt s Vettelem a došlo k defektu. Nakonec z toho ale bylo deváté místo a to i s poškozeným difuzorem. 

V Číně jsme přezuli Bottase za 1,83 s, tvrdí Mercedes

V Číně jsme přezuli Bottase za 1,83 s, tvrdí Mercedes

V Monaku skončil vloni Hamilton v kvalifikaci na 13. místě. Stratégové Mercedesu odhadovali 10. místo, ale Hamilton dojel 7.

Hamiltonovi také pomáhá aktuální bodový systém. Připomeňme, že do roku 2009 bodovalo jen 8 jezdců a do roku 2002 jen prvních 6 jezdců. Pokud by tento systém platil dnes, skončila by Hamiltonova série už ve zmíněném Monaku, kde dojel 7.

Mercedes podle Brawna nemá důvod panikařit

Mercedes podle Brawna nemá důvod panikařit

Foto: Getty Images / Charles Coates

Další článek: Péreze překvapuje nezájem velkých týmů o něj

24. ledna | 17. února bychom mohli vidět nové zbarvení Williamsu. Vůz až v den testů... podobně by na tom mohl být Haas. Oficiálně to ale potvrzeno nebylo.
23. ledna | Red Bull prodloužil spolupráci se společností ExxonMobil jako dodavatelem paliv, maziv a technologickým partnerem.
22. ledna | Formule 1 potvrdila, že Drive to Survive bude na Netflixu 28. února.
22. ledna | Racing Point představí svůj vůz 17. února.