125 smazaných časů vyděsilo i FIA. Masi upravil traťové limity

V průběhu pátečních tréninků FIA smazala 125 časů kvůli porušení traťových limitů.
Foto: Getty Images / Joe Portlock
125 smazaných časů vyděsilo i FIA. Masi upravil traťové limity | Foto: Getty Images / Joe Portlock

FIA letos na snad každém okruhu hlídá traťové limity. V Algarve si musí dávat jezdci pozor v první, čtvrté a patnácté zatáčce.

V průběhu pátečních tréninků bylo smazáno 125 časů a to byl druhý trénink dvakrát přerušen červenými vlajkami. Traťové limity v Algarve kritizoval například Lando Norris, který by je řešil štěrkem... 

Max Verstappen zase kritizoval položení nového povrchu, kvůli kterému mají jezdci problém s přilnavostí. 

Traťové limity byly původně definovány bílou čárou. Pokud se jezdec dostal všemi čtyřmi koly za bílou čáru, byl mu čas smazán.

Po pátku je však zřejmé, že jezdci mají s dodržením tohoto pravidla větší problémy než obvykle. Může za to nová trať, náročnost zatáček i zmíněný nedostatek přilnavosti. Michael Masi proto v sobotu ráno po diskusi s jezdci vydal novou verzi poznámek ředitele závodu. 

Od této chvíle bude FIA považovat za porušení pravidel pouze to, když auto opustí trať a dostane se za červeno-bílý obrubník. To platí v problematických zatáčkách 1 a 4.

V 15. zatáčce bude považována za opuštění tratě situace, při které žádná část vozu nezůstane v kontaktu s tratí. 

V kvalifikaci budou sportovní komisaři nekompromisní. Pokud jezdec traťové limity nedodrží, bude jeho čas smazán. V lepším případě tak musí zajet další pokus, což může znamenat o jednu sadu pneumatik méně, v tom horším nepostoupit. 

V závodě je situace mírnější. Jezdec může překročit traťové limity třikrát za závod (v součtu). Poté je mu signalizována černo-bílá vlajka a následně je věc předána sportovním komisařům.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Autódromo de Algarve.svg: Sentoan derivative work: GpmatCC BY-SA 4.0

První trénink, první zatáčka (29)

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

První trénink, čtvrtá zatáčka (36)

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Druhý trénink, první zatáčka (14)

Klepněte pro větší obrázek

Druhý trénink, čtvrtá zatáčka (46)

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Foto: FIA

Další článek: Je to na Williamsu, říká o Russellově budoucnosti Wolff

18:53 | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
15:45 | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
10:55 | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.
2. srpna | V úterý a ve středu pokračují testy 18palcových pneumatik. Jezdit budou Mercedes, Ferrari a McLaren. Mercedes nasadí do testu Russella... že by příprava na rok 2022?