100 000 km Alonsa v závodech. Španěl odhaduje, že celkově odjel desetinásobek

Fernando Alonso odjel v závodech už téměř 100 tisíc kilometrů, což je 2,5krát obvod Země. Jde ale jen o kilometry v nedělních závodech formule 1.
Foto: Getty Images / Clive Mason
100 000 km Alonsa v závodech. Španěl odhaduje, že celkově odjel desetinásobek  | Foto: Getty Images / Clive Mason

Jak už jsme psali v tradičním přehledu statistik, Fernando Alonso v Monze zaznamenal zajímavý milník. Na svém kontě má 20 000 kol v závodech. Okruhy formule 1 mají většinou pod 5 km, ale jsou i okruhy delší – třeba Spa má přes 7 km. Celkově je tak průměr asi 5 km. Není proto překvapením, že se Alonso blíží k dalšímu kulatému číslu.

Alonso by měl v Singapuru dosáhnout 100 tisíc kilometrů v závodech formule 1. Podle statsF1 má na kontě nyní 99 925 km, podle Autosportu 99 881 km. Podle toho musí odjet v Singapuru 15 či 25 kol. 

Jedná se ale jen o kola a kilometry v závodech. Jezdec toho odjede hodně také v kvalifikacích, trénincích a v posledních letech rovněž ve sprintech. K tomu musíme přičíst také testy. V současné době se už tolik netestuje, ale Alonso je ve formuli 1 přes 20 let a zažil tedy i dobu, kdy tomu bylo jinak.

Alonso samozřejmě také závodil v juniorských sériích a rovněž ve WEC (včetně Le Mans) a zkusil také Dakar nebo Indy 500.

Alonso proto připomenul, že jde o trochu matoucí statistiku. „No... tak se na to podíváme. Myslím, že jsou to jen kilometry v závodech. Volné tréninky, kvalifikace a testování se nikdy nepočítají,“ řekl Alonso

„Vzpomínám si, že v roce 2002, kdy jsem byl testovacím jezdcem, jsem jen v té sezoně najel 40 000 kilometrů, takže když si dáte všechna čísla dohromady, je to hodně kol.“

Alonsa se zeptali, zda už celkově neodjel milion kilometrů. „V F1 nevím. V závodních autech určitě. Protože jsem každý týden testoval a najezdil spoustu kol, a to i mimo okruhy. A na Dakaru jsem najel osm tisíc kilometrů, k tomu 10 000 kilometrů testování a tak dále... takže ano, je to hodně kilometrů. Uvidíme, kolik kol odjedu ještě v dalších letech.“

Další článek: Jezdecké sestavy pro rok 2024. Takhle stabilní startovní rošt jsme dlouho neměli

Témata článku: , , ,