1 - exkluzivní reportáž o dalším filmu věnovaném formuli 1

Na svět přichází další celovečerní film o formuli 1. S krátkým, ale vše říkajícím názvem: 1. Na rozdíl od hollywoodského trháku Rivalové se v tomto případě jedná o čistý dokument. F1sport už jej viděl.
1 - exkluzivní reportáž o dalším filmu věnovaném formuli 1

Poslední tři roky jsou z pohledu propagace šampionátu formule 1 brilantní. V roce 2010 světlo světa spatřil film Senna, který se dostal do široké DVD distribuce a pár týdnů si hověl na čele žebříčku prodeje nosičů. Hoollywoodský produkt Rivalové měl premiéru letos v říjnu a těší se velkému uznání. Dočasně si hoví na třetím místě žebříčku nejlepších filmů historie, byť se po počátečním nadšení očekává mírný pokles. Není bez zajímavosti, že na Česko-Slovenské filmové databázi je Senna hodnocen jako 86. nejlepší film všech dob.

V obou případech si hrstka historiků rve vlasy. Zatímco u Rivalů jde o klasický produkt filmového průmyslu s prvky dramatizace, cíleného zjednodušování a efektu, vedoucí k odchylkám mezi filmem a realitou, Senna - byť poskládán exkluzivně z dobových materiálů - je sestříhán lehce tendenčně. I zde šlo o záměr tvůrců zasadit určitý hollywoodský prvek, který do filmu implementuje představitele čistého zla a dobra. Senna tak vyznívá jako nevinný andílek a politická oběť doby, Prost jako chladnokrevný prevít. Doplatí na to pouze ti, kteří o historii těchto dvou vědí velmi málo. Jinak se i v případě Senny jedná o brilantní podívanou (a poslech).

Film 1 režiséra Paula Crowdera je oproti tomu čistokrevným dokumentem (a tomu budou odpovídat i možnosti distribuce, respektive jeho dostupnosti - u nás je očekáván do 6 měsíců). Jako takový je naopak zaměřen na úzkou cílovou skupinu poctivých fanoušků formule 1, nebo ještě přesněji těch, které zajímá průřez historií formule 1 z pohledu vývoje bezpečnosti. Nikoli skrze techniku, ale pohledem na ty, které pro formuli 1 položili život. Skrze příběhy těch, kteří za bezpečnost neúnavně bojovali či zpovědi těch, kteří přežili díky dříve jmenovaným. Film tak obsahuje nemalý počet dobových záběrů, na kameru hovořících lidí typu Max Mosley, Michael Schumacher, Jackie Stewart, John Watson, Martin Brundle a další, to vše proloženo střihy z moderní éry šampionátu.

Tvůrci, podobně jako v případě Senny, odvedli dobrou práci tím, že prohledali stovky a tisíce hodin archivních záběrů a v mnoha místech filmu je poskládali v atraktivní sérii střihů. Z počátku to vypadalo, že mix starých a moderních záběrů vyprodukuje jen nějaký nepřirozený mix pejska a kočičky, brzy se to ale uklidní směrem k těm historickým, a tak si fanda historie určitě přijde na své. Některé záběry potěší i pocitem toho, že nikdy nebyly viděny na youtube.

Film není výčtem obětí formule 1. Vybere si některá známá jména, například Jochena Rindta, Rogera Williamsona, Françoisa Ceverta, Ronnieho Petersona, a skrze pokusně vybudovanou citovou vazbu se pokusí alespoň částečně nastínit bolest ze ztráty hrdinů. Některé další oběti tvůrci jen zmíní a některé ignorují úplně. Fandové těch nezmíněných by se tak mohli cítit trochu dotčeni. Pro ty, kteří se F1 věnují dlouho a detailně a hlavně studují různými způsoby (ať už čtením knih, starých časopisů nebo brouzdáním youtubu) její historii, film nejspíš nic objevného neodhalí. S ohledem na rychlý vývoj doby v posledních letech, včetně silného náboru mladých fandů F1, je tento film vzdělávací povinností, která je na rozdíl od školy velmi poutavá. 

Film se tak řadí mezi kvalitní dokumenty, které bylo možné vidět v českých kinech nebo v českých televizích: Silně působivý film Formule jedna z roku 1978 italských tvůrců Maria Morry a Oscara Oreficiho a spíše technicko-organizační britský dokument Formule 1 - Na ostří nože z roku 1995. 

S hudebním podkladem si tvůrci '1' hlavu nedělali a někdy působí i rušivě, ale třeba záleží jen na vkusu. Také mi chyběla o něco silnější prezentace pozitivních dopadů boje za bezpečnost. Za všechny bych jmenoval například havárii Nicka Heidfelda a Takumy Sata při Velké ceně Rakouska 2002, která nedopadla o nic méně zázračně než například ta Roberta Kubici z Kanady 2007.

Vůbec nijak to ale nesnižuje fakt, že '1' je brilantní a důstojnou poctou všem těm, kteří bojovali tím, že nepřestali dělat, co milovali, a současně se snažili navýšit pravděpodobnost toho, že to přežijí. Byť ne všem se to podařilo.

Poselství závěru filmu nechám posoudit divákovi, ale absence připomínky havárií Miky Häkkinena, Ralfa Schumachera, Felipeho Massy či Henryho Surteese by mohli dát zapomenout faktu, že Zubatá do důchodu rozhodně neodešla.

Diskuze (83) Další článek: Gutiérrez: Byl jsem pod tlakem i ze strany rodiny
18:46 | Jamie Chadwick vyhrála druhý ročník W Series
10:04 | V paddocku je i modelka Winnie Harlow, která v roce 2018 odmávala Velkou cenu Kanady o kolo dříve. Sice za to nemohla, ale i tak bychom ji asi raději drželi od cílové rovinky dál...
1:59 | Prasklina na zadním křídle se nakonec objevila jen u Verstappena. Red Bull zatím neví, co bylo příčinou.
20:20 | Fernando Alonso se připojí k Vettelovi a Russellovi a nasadí větší počet nových komponent – start z konce pole.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink Pérez
Kvalifikace Verstappen
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00