Ve formuli 1 je běžné, že ji někteří mladí jezdci po pár sezónách opustí a rádi by se samozřejmě vrátili. Dobrým příkladem je Kevin Magnussen. Pro podobné jezdce je nadějí Romain Grosjean. Do formule 1 vstoupil po polovině sezóny 2009, kdy u Renaultu od GP Evropy nahradil Nelsona Piqueta. Poté F1 opustil, vyhrál šampionát GP2 a vrátil se v roce 2012.
Nyní Grosjean připouští, že na debut v roce 2009 ve svých 23 letech připraven nebyl.
„Řekli mi: ‘Máš sedm Grand Prix, sbírej zkušenosti a v roce 2010 budeš v autě’,“ popsal Grosjean své začátky ve francouzském televizním pořadu On n'est pas couché.
„Bylo to na mě příliš brzy, měl jsem 23. V současně době existují sedmnáctiletí, kteří jsou na formuli 1 připravení, ale já jsem ve 23 letech připraven nebyl.“

Pomoc psychologa
Grosjeana jsme ale nakonec v F1 v roce 2010 neviděli a to mimo jiné i poté, co musel skončit Flavio Briatore. V roce 2012 se Grosjean vrátil, ale nebyl to návrat zrovna úspěšný. Na trati si rychle získal pověst jezdce, který více než často bourá. Vše vygradovalo velkou hromadnou havárií po startu závodu ve Spa. Grosjan za to dostal trest v podobě zákazu startu v jednom závodu.
„Od Spa-Francorchamps 2012 jsem pracoval s psycholožkou,“ pokračuje Grosjean. „Jednalo se o psycholožku, která spolupracuje s mnoha vrcholovými sportovci. Bylo opravdu zajímavé sledovat, jak porozumět věcem, posunout se kupředu a porozumět věcem ještě předtím, než je zažiji.“
„Udělala ze mne trpělivějšího člověka, pomohla mi pochopit, proč jsem udělal správné nebo nesprávné rozhodnutí a proč se něco nevyvíjí tak, jak jsem chtěl. Také jsem se stal otcem. Když jste vrcholový sportovec, chcete se zaměřit na svou kariéru, ale být otcem, je ta nejlepší věc na světě.“
Foto: Getty Images / Clive Mason