Kam kráčí Ferrari?

Ferrari v letošním roce prodělává revoluci a velké změny čekají automobilku také v příštím roce. Směřuje na burzu.
 Kam kráčí Ferrari?

Sergio Marchionne převzal Ferrari od Lucy di Montezemola. Slavný šlechtic, který řídil vzpínajícího se koně přes dvě desetiletí, neodešel z Maranella v dobrém a ani dobrovolně. O důvodech se můžeme dohadovat. Mohla to být kombinace osobních neshod mezi šéfy FIATu a Ferrari, špatné výsledky ve formuli 1 nebo nesouhlas s novým směřováním Ferrari. To poslední nepochybně hrálo roli. Montezemolo to dal opakovaně mezi řádky najevo.

Montezemolo se s Marchionnem přes média hádat nechce

Montezemolo se s Marchionnem přes média hádat nechce

Montezemolo udělal z Ferrari zlaté vejce poseté diamanty. Vybudoval špičkové zázemí, prosperující a trvale rostoucí firmu a dokázal nenásilně zpeněžit kult Ferrari. Mýtus rudých vozů existoval už za doby Enza Ferrariho, ale teprve Montezemolo z toho dokázal vydolovat peníze. Ve statistikách se vždy mluví zejména o prodeji aut, ale stále více vydělávají také obchody Ferrari Store. Ať už ty skutečné kamenné nebo zprostředkovaně díky prodeji licencí.

Video: Montezemolo se loučil s Ferrari, zaměstnanci plakali  

Video: Montezemolo se loučil s Ferrari, zaměstnanci plakali  

Zatímco se z Ferrari stávala krásná, bohatá a úspěšná nevěsta, ženich z Turína si prošel krizí a v zámoří si našel milenku, hodně drahou milenku v podobě Chrysleru. Ona rodinná přirovnání nejsou sice moc trefná, ale spojení FIATu a Chrysleru mělo dopad také na situaci v Maranellu.

Ferrari mělo ve své historii jen tři dlouhodobé majitele. Nejdříve Enza Ferrariho, jehož podíl zdědil syn Piero, který dnes vlastní 10%. Zbylých 90% pak vlastní FIAT. Nesmíme zapomínat také na Maserati, které před několika lety přešlo od FIATu přímo pod křídla Maranella.

Fotogalerie: Luca Cordero di Montezemolo a Ferrari (1973-2014)

Fotogalerie: Luca Cordero di Montezemolo a Ferrari (1973-2014)

V historii Ferrari zde byla zatím jen jedna krátká akciová epizoda. Pět procent po určitou dobu držela arabská společnost Mubadala, jejíž logo se objevovalo také na zadním křídle. FIAT podíl v roce 2010 odkoupil zpět a to údajně za 122 milionů euro. Hodnota Ferrari tím byla teoreticky vyčíslena na 2,5 miliardy euro. To ale byla spíše podhodnocená částka, která zřejmě pramenila ze smluv a dřívějšího putování minoritního podílu.

Costa: U Ferrari o všem rozhoduje Montezemolo  

Costa: U Ferrari o všem rozhoduje Montezemolo  

Zisk Ferrari i počet prodaných vozů dlouhodobě roste. Zatímco v roce 1999 vyjelo z Maranella asi 3 800 vozů, o pět let později to bylo už téměř 5 000 a nyní se výroba pohybuje okolo 7 000 vozů.

Montezemolo měl krátce před svým odchodem poměrně logickou úvahu. Nechtěl se dostat do situace, kdy se z vozů Ferrari stane tuctové zboží. Chtěl zachovat jistý punc exkluzivity. Počet vyrobených vozů se proto již neměl dále navyšovat. O růst zisku se měly starat vyšší ceny.

Marchionne má ale jiné plány. Deset procent akcií Ferrari chce dát na burzu v New Yorku a také na některou z evropských burz. Prodeji akcií můžeme očekávat někdy v polovině nadcházejícího roku.

Zbytek akcií bude rozděleno mezi stávající akcionáře FIATu. Poprvé v historii tak bude mít Ferrari pestřejší akcionářské složení.

Otázkou zůstává, jak moc si Ferrari věří. Za kolik bude upisovat své akcie? Podle odborníků je dnes hodnota Ferrari někde mezi 5 až 5,5 miliardami euro. Sám Marchionne ale věří, že by Ferrari mohlo být ohodnoceno na více než 10 miliard euro – dokonce snad až na 12 miliard.

Marchionne chce Ferrari nabízet nikoliv jako klasickou firmu, ale jako výrobce luxusního zboží. Její hodnota by pak byla někde okolo desetinásobku čistého zisku před zdaněním, amortizací a odpisy. Aktuálně je to asi 650 milionů euro, což by znamenalo hodnotu Ferrari někde kolem 8 miliard. Jak se chce Marhionne dostat nad 10 miliard? Zřejmě zvýšením zisku a to podle některých svých vyjádření zrušením „Montezemolova pravidla“ a tedy zvýšením počtu vyrobených aut. Tím ovšem poněkud popře exkluzivitu Ferrari.

Zemře postupně mýtus Ferrari a stane se z maranellské automobilky jen a pouze firma, jejíž směr určuje výhradně zisk?

Fanoušci Scuderie zatím zdá se smutní být nemusí. Montezemolo podle bývalých zaměstnanců částečně blokoval změny a přizpůsobení se novým pravidlům. Marchionne s něčím podobným problém nemá. Za jeden týden Ferrari vyhodilo více lidí než za několik předešlých let dohromady. Vyhazov ale není lék. Aldo Costa by mohl vyprávět…

Další článek: Spekulace okolo vstupu Audi do F1 nekončí. Koupí Toro Rosso?

19:29 | Výkonný ředitel Alpine Marcin Budkowski prozradil, že sprintové závody budou mít název superkvalifikace.
18:22 | Alpine zítra uskuteční filmovací den v Silverstonu. S letošním vozem už jezdily také týmy McLaren, Red Bull Racing, AlphaTauri, Alfa Romeo a Williams. Naopak Mercedes chce vyjet až v testech...
17:41 | Romain Grosjean si nasadil kameru na svou helmu a ukáže vám okruh Laguna Seca z vozu IndyCar. odkaz
17:26 | Pro iOs už je aplikace k dispozici. Pro Android bude brzy. Jmenuje se Williams Racing AR Launch 2021.