FIA upravila proces kontroly teploty a tlaku pneumatik

Po vyšetřování Mercedesu v Monze a především po diskvalifikaci Massy v Brazílii FIA upraví postupy při kontrole teplot a tlaku pneumatik.
 FIA upravila proces kontroly teploty a tlaku pneumatik

Massa byl diskvalifikován za to, že u jedné z jeho pneumatik byla teplota mnohem vyšší, než dovolují pravidla.

Williams trvá na tom, že teplota byla v pořádku, což ukázaly na sobě nezávislá data a měření týmu. Proti diskvalifikaci se ale Williams neodvolal, protože by to prý nemělo smysl – pozice v šampionátu se nezměnila, takže by odvolání jen stálo zbytečné peníze.

Brazilská diskvalifikace Massy: Williams se neodvolá

Brazilská diskvalifikace Massy: Williams se neodvolá

Paradoxem, na který nyní upozornil i Williams, je fakt, že podobná pravidla o tlaku a teplotě jsou dána především kvůli bezpečnosti. Tým se ale o (údajném) prohřešku dozvěděl až v průběhu závodu.

Nově tak bude vše probíhat jinak. Pokud proběhne kontrola pneumatik, bude se postupovat podobně jako u převážení auta – to znamená, že u kontroly bude přítomen člen týmů.

Tým na to pak může zareagovat úpravou. V takovém případě by pneumatiky vyměnil a vůz startoval z boxů.

Podle Williamsu patrně FIA provedla měření špatně a to, co naměřila nebyla skutečná teplota pneumatiky, ale tepelný odraz od zahřívací deky. Také to bude do budoucna vyřešeno a bude se měřit teplota dostatečně odkryté pneumatiky.

Foto: Getty Images / Charles Coates

Diskuze (6) Další článek: Prohlášení týmů po pátku v Abú Dhabí: Ohrozí někdo Mercedes?
6. prosince | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
6. prosince | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00