Alonso stále v nemocnici, nehoda vyvolává konspirace (aktualizace)

Fernando Alonso včera před obědem prožil nehodu, která se zapíše na seznam těch zvláštních. Španěl zůstává v nemocnici.
 Alonso stále v nemocnici, nehoda vyvolává konspirace (aktualizace)

Alonso včera opustil trať a boural do zdi, podle svědků šlo o několik kontaktů se zdí. Pokud by Alonso dostal smyk a naboural, nebylo by na tom nic divného. Výlet mimo trať zažili v Barceloně Vettel a Rosberg. V obou případech byla stejná příčina: studené pneumatiky a trať.

Alonso by po jezdecké chybě nebo ztrátě kontroly nad vozem narazil do zdi, vystoupil z vozu a odjel do garáže. Byl by to jen další špatný den v podání McLarenu.

Ale Alonsova nehoda byla zvláštní. Podle Vettela, který jel za ním, se Alonso pohyboval pomaleji, než je v daném místě běžné. Poté z ničeho nic zatočil doprava a rovnou do zdi.

Fotografie z místa nehody

Hypotéz o příčinách se objevilo více. Konspiracím nahrává fakt, že McLaren nehodu téměř nekomentoval. Boullier pouze prohlásil: „Fernandova nehoda byla jednou z nepříjemných věcí, které se během testů stávají.“ Následně Boullier kritizoval média, že nehodu příliš dramatizují.

Upřímně řečeno nehodu nikdo nedramatizoval. Není totiž obvyklé, aby jezdec takto záhadně havaroval a poté byl převezen vrtulníkem do nemocnice. Po tvrdých nárazech, které překročí jistou hranici přetížení, je jezdec pouze odeslán na kontrolu do lékařského centra. Podobně tomu bylo u Sainze, který v podobných místech jako Alonso havaroval odpoledne. Za nehodou Sainze prý mohl silný vítr, což mohla být i příčina nehody Alonsa. Proč to ale McLaren na rozdíl od Toro Rosso neřekl?

Média tak zatím jen spekulují. Psalo se o nemoci Alonsa, který zkolaboval, poté se objevila teorie o zásahu proudem z ERSu, což je ale prakticky nemožné. Zásah by mohl (teoreticky) dostat pouze traťový komisař nebo mechanik. Začalo se proto psát o otravě zplodinami z baterií nebo o poškození předního křídla.

Traťový fotograf Jordi Vidal pak uvedl, že lékař poklepal na helmu Alonsa, ale ten nereagoval, což mělo trvat asi deset minut. To první by mohla být pravda, i když Alonsův manažér popřel, že by Alonso ztratil vědomí. Podle Auto Motor und Sport byl náraz dost nešťastný. Energii totiž nepohltily nárazové struktury, vůz neměl velké poškození, ale Alonso musel vydržet přetížení až 30 G.

Lékařský zásah na trati vypadá různě, ale je vždy maximálně profesionální. Že by lékař deset minut klepal Alonsovi na helmu, je nesmysl.

Alonso zůstává v nemocnici na pozorování, i když se prý cítí dobře. Jeho manažér popřel, že by měl Alonso chybět v dalších testech nebo dokonce v Austrálii. Na pozorování by ale mohl být další noc (24 až 48 hodin celkově).

Podle aktuálních informací BBC o propuštění Alonsa rozhodnou další testy v nemocnici. Alonso je na jednotce intenzivní péče, ale na pozorování ne kvůli vážnosti zranění. CT mimochodem žádné zranění neobjevilo.

Spekulacím samozřejmě napomáhá i to, že McLaren už nevyjel. Více než 5 hodin mu totiž nestačilo na nezbytné prověrky převodovky a pohonné jednotky, což je prý po podobných nárazech běžné.

V případě potřeby bude článek aktualizován.

Aktualizace: Alonsův manažér uveřejnil fotografii Alonsa v nemocnici

McLaren vydal prohlášení k nehodě Fernanda Alonsa

McLaren vydal prohlášení k nehodě Fernanda Alonsa

Foto: Honda

Další článek: Wolff: Jednání s Hamiltonem o nové smlouvě nejsou snadná