5
Fotogalerie

Velkou americkou bitvu vyhrál Hamilton, Mercedes má titul!

Grand Prix USA vyhrál Lewis Hamilton před Sebastianem Vettelem a Kimim Räikkönenem. Mercedes získal titul mezi týmy.

Lewis Hamilton odstartoval do GP USA z prvního místa, o které ale už v prvních metrech přišel. Do čela se dostal Sebastian Vettel. Hamilton se ho ale držel a v 6. kole se vrátil na první pozici.

K velkému souboji docházelo také za těmito muži. Daniel Ricciardo útočil na Valtteriho Bottase. Australan se ale na třetí pozici nedostal a později musel ze závodu odstoupit kvůli technickému problému.

Max Verstappen odstartoval z 16. místa ale velmi rychle se dostával dopředu. Během prvních deseti kol získal deset pozic.

Sebestian Vettel zajel do boxů dříve než Hamilton. Brit se po svých zastávkách vrátil jen těsně před Vettela, což se mu vůbec nelíbilo. Tím souboj mezi oběma skončil. Hamilton se začal vzdalovat. Ferrari vyzkoušelo agresivní strategii a povolalo Vettela do boxů ještě k druhé zastávce. Jezdec Ferrari tak musel dojet a předjet Bottase.

Max Verstappen stavěl také dvakrát, takže ke konci závodu měl stejnou strategii jako Vettel. Také on si poradil s Bottasem a v posledních metrech závodu předjel i Räikkönena. O stupně vítězů ale přišel. Podle sportovních komisařů se před Fina dostal tak, že nedodržel limity tratě a za to od nich dostal penalizaci pěti sekund.

Technické problémy potkaly v závodě také Fernanda Alonsa, který odstupoval z bodované pozice a Nika Hülkenberga. Naopak úspěšný debut zažil Carlos Sainz, který svedl pěkný souboj s Pérezem a dojel na sedmém místě.

Cíl závodu neviděl ani Pascal Wehrlein, který odstoupil krátce po kontaktu s Magnussenem.

Dalším závodem je už za týden Grand Prix Mexika.

Průběh

Pozor! Verstappen penalizován! Pět sekund za nedodržení limitů tratě.

Mercedes má titul!

Konec: Hamilton vyhrává Grand Prix USA. Druhý Vettel, třetí Verstappen po startu z 16. místa.

56/56: Verstappen jde v posledním kole na stupně vítězů!

55/56: Verstappen dojíždí Räikkönena.

53/56: Bottas v boxech. Vrátí se zpět na páté ísto.

52/56: Verstappen jde před Bottase!

51/56: výměna pozic u Ferrari!

51/56: Verstappen má také zájem.

51/56: Vettel před Bottasem.

50/56: Verstappen se chce také zapojit a hlásí se o slovo.

50/56: Pět sekund pro Ericssona za kolizi s Magnussenem.

50/56: Vettel už dýchá na záda Bottasovi.

49/56: Vettel nejrychlejší kolo.

49/56: Vettel 2,4 s za Bottasem.

47/56: Magnussen měl kontakt s Ericssonem krátce poté, co se před ně dostával Vettel.

47/56: Vettel pět sekund za Bottasem.

45/56: Ham, Rai, Bot, Vet, Ver, Oco, Sai, Per, Kvy, Mas...

44/56: Vettel 9,7 s za Bottasem.

43/56: a Kimi mizí krajanovi v dáli...

43/56: Sainz za Oconem.

42/56: Räikkönen před Bottasem!

39/56: Vettel se vrátil zpět těsně před Verstappena.

39/56: Vettel v boxech

38/56: Verstappen v boxech z pátého místa.

35/56: a zpět dopředu. Räikkönen už pověšený na zadním křídle Bottase.

34/56: Sainz předjel Péreze.

32/56: Pérez si řekl o to, aby ho tým pustil před Ocona, že mu pak pozici vrátí.

32/56: Pérez si stěžuje na Ocona, dojíždí ho totiž Sainz.

31/56: Räikkönen méně než 2 s za Bottasem.

31/56: Honda potvrdila, že na Alonsově voze byl problém. Analyzuje to...

30/56: Massa to vyřešil a zajel do boxů.

30/56: Ocon reaguje a útočí na  Massu.

29/56: Pérez 0,6 s za Oconem.

28/56: Ham, Vet, Bot, Rai, Ver, Mas, Oco, Per, Sai, Kvy.

26/56: Verstappen zajel po zastávce nejrychlejší čas v prvním sektoru. Je pátý, 8,6 s za Räikkönenem.

25/56: Verstappen byl v boxech.

25/56: Alonso se propadá... a končí.

23/56: Hamilton se dostává před Verstappena.

21/56: Hamilton dojíží Verstappena. Ten by ho mohl zdržet. Vettel je za ním 2 sekundy.

21/56: Hamilton není nadšený, že byl Vettel tak blízko poté, co Hamilton vyjel z boxů.

21/56: Räikkönen v boxech, do čela jde Verstappen.

20/56: Vettel těsně za Hamiltonem.

20/56: Räikkönen přebírá vedení závodu.

20/56: a Hamilton v boxech.

19/56: Vettel tlačí na pilu. Nejrychlejší kolo závodu.

19/56: Bottas v boxech.

17/56: Vettel v boxech. Měkké pneumatiky.

16/56: žluté vlajky. Ricciardo má problémy a končí.

15/56: Ocon, Alonso v boxech.

13/56: Ham, Vet, Bot, Rai, Ver, Oco, Alo, Sai, Ric, Mas,....

13/56: Vettel už ztrácí 3,8 s.

13/56: žádné tresty za souboj Ricciardo x Bottas.

13/56: Räikkönen útočil na Ricciarda, ten raději zajel do boxů.

11/56: Verstappen za 10 kol získal 10 pozic. Jede na superměkké s vylepšeným motorem Renault.

10/56: Debutant Hartley na 18. místě. Na Hamitona už ztrácí skoro minutu.

10/56: Verstappen před Oconem na 6. místě.

10/56: Vettel trochu ožil, ztrácí 2 sekundy.

9/56: Stewardi řeší i incident mezi Ricciardem a Bottasem – první souboj ve druhé zatáčce.

7/56: Verstappen už sedmý.

7/56: Stewardi řešili incident mezi Magnussenem a Wehrleinem. Jezdec Sauberu odstoupil.

7/56: Hamilton začíná Vettelovi ujíždět.

6/56: Hamilton jde zpět na první místo.

6/56: Verstappen už dotírá na Sainze.

5/56: Hamilton zajel nejrychlejší kolo závodu, 0,7 s za Vettelem.

4/56: Hülkenberg končí.

4/56: Další ostrý souboj Bottase a Ricciarda o třetí místo.

3/56: Hülkenberg a Wehrlein jsou v boxech.

3/56: Räikkönen jde zpět před Ocona na páté místo.

2/56: Hamilton se Vettela drží, rozdíl 1 až 1,2 s.

2/56: Souboj Ricciarda a Bottase. Fin uhájil třetí pozici.

2/56: Verstappen už 12.

1/56: Sainz bojuje s Alonsem o sedmé místo.

1/56: Vet, Ham, Bot, Ric, Oco, Rai, Alo.

1/56: Vettel jde na první místo!

1/56: start

21:00: jezdci se vydávají do zaváděcího kola.

20:59: start do zaváděcího kola odmává Bolt.

20:58: Massa, Ericsson, Stroll, Verstappen, Magnussen, Vandoorne odstartují na superměkké. Wehrlein na měkké. Ostatní na superměkké.

20:46: GP USA se do kalendáře F1 vrátila v roce 2012. Od té doby vyhrál vždy Hamilton (4x) nebo Vettel (1x). Jak to bude dnes?

20:35: Buffer jde na věc.

20:26: Brendon Hartley si dnes odbude debut v F1. Po penalizacích ale startuje z poslední řady. Sledovat určitě budeme také Carlose Sainze, kterého čeká první závod za Renault.

20:20: a jiná je proto, že Michael Buffer za chvíli bude představovat všechny jezdce.

20:19: Jezdci se vydávají na trať. Dříve než obvykle. Procedura je letos v USA trochu jiná.

20:18: Mercedes a Hamilton mohou dnes získat titul.

20:13: Max Verstappen stojí na roštu až na 16. místě po penalizacích za překročení počtu komponent pohonné jednotky. Na rozdíl od Ricciarda ale má vylepšený motor Renaultu.

20:12: druhá řada patří Bottasovi a Ricciardovi. Za nimi odstartují ze třetí řady Räikkönen a Ocon.

20:11: z první řady odstartují Lewis Hamilton a Sebastian Vettel. Start bude hodně důležitý a vůbec ne snadný. První zatáčka je hodně zrádná a startovní rovinka vede do kopce.

20:10: Vítejte u online přenosu z Grand Prix USA v texaském Austinu. Po dopoledních bouřkách a deštích je v dějišti závodu pěkné a slunečné počasí.