21
Fotogalerie

GP Španělska ovládl Hamilton, Grosjean na startu sestřelil dva soupeře

Velkou cenu Španělska ovládli jezdci Mercedesu. Třetí skončil Max Verstappen. Sebastian Vettel se o pódium připravil druhou zastávkou v boxech.

Kvalifikaci na Velkou cenu Španělska vyhrál Lewis Hamilton, který o 0,040 s porazil Valtteriho Bottase. Do druhé řady se postavily obě ferrari, do třetí pak red bully. Čtvrtá řada patřila na startu Magnussenovi a Alonsovi a pátá Sainzovi a Grosjeanovi.

Hamilton si na startu pohlídal první místo. Jeho týmový kolega ale o druhé místo přišel ve prospěch Vettela.

Romain Grosjean se v první zatáčce roztočil, dostal se mimo trať, ale následně ho to vyneslo zpět na trať. V kouři z Grosjeanových brzd skončili Hülkenberg a Gasly. Pro všechny tři závod skončil. Na trať musel safety car.

Charles Leclerc se díky dobrému startu a kolizi dostal ze 14. místa na 9. Alonso se naopak propadl na 11. místo.

Safety car zajel do boxů na konci 6. kola. Alonso využil restartu a dostal se před Ocona na 10. místo.

Sebastian Vettel stavěl už v 18. kole. Na to musel reagovat i Bottas, který zastavil o kolo později. Pořadí mezi oběma se nezměnilo, dostal se mezi ně ale Magnussen.

Hamilton stavěl až ve 25. kole. Red bully zůstaly na trati déle, do čela závodu se tak na pár kol dostal Verstappen, kterého sice Hamilton postupně dojel, ale předjet ho nedokázal. Verstappen zajel do boxů až ve 35. kole jako jeden z posledních.

Ve 41. kole odstavil svůj vůz Esteban Ocon. Na trati byl vyhlášen virtuální safety car. Vettel toho využil k další zastávce. Mercedesy a red bully ale zůstaly na trati, a tak se Vettel propadl až za Verstappena, kterého do konce závodu nedokázal předjet. Verstappen měl při restartu kontakt se Strollem a poškodil si přední křídlo. Do boxů ale nemusel a nepřipravilo ho to ani o příliš mnoho z jeho tempa.

Fernando Alonso se k radosti domácích dokázal ve 43. kole se dostal před Leclerca, kterého později překonal také Pérez.

Kromě úvodní kolize a Ocona neviděl cíl závodu ani Räikkönen, který měl technické problémy a musel zajet do boxů. Podobně skončil také Stoffel Vandoorne.

Závod nakonec bez problémů vyhrál Lewis Hamilton před Valtteri Bottasem a Maxem Verstappenem.

Cíl: Hamilton, Bottas, Verstappen,...

65/66: jen pět jezdců ve stejném kole jako lídr závodu.

60/66: Pérez se dostal před Leclerca.

57/66: Pérez útočí na 9. Leclerca.

55/66: Vettel stále 2,3 s za Verstappenem.

51/66: Hamilton v pohodě 17 sekund před Bottasem, ten 10 sekund před Verstappenem.

51/66: Ham, Bot, Ver, Vet, Ric, Mag, Sai, Alo, Lec, Per,...

50/66: Na trati už jen 14 jezdců a 6 v jednom kole.

48/66: No zatím odpadl vůz s motorem Ferrari, Mercedes i Renault.... Brendone?

47/66: Další odpadlík, Vandoorne odstavuje na výjezdu z boxů.

43/66: Verstappen si urazil přední křídlo o Strolla.

43/66: Alonso jde před Leclerca.

43/66: VSC končí

42/66: Vettel byl v boxech poměrně dlouho, propadá se za Verstappena.

42/66: Vettel v boxech.

41/66: Je vyhlášen VSC

41/66: Ocon odstupuje.

39/66: Ham, Vet, Bot, Ver, Ric, Mag, Sai, Lec, Alo, Per.

38/66: Devátý Alonso za Leclercem.

37/66: Už stavěli i Vandoorne a Ericsson.

35/66: Na první místo se vrací Hamilton, který má náskok 10 sekund na Vettela.

35/66: Verstappen v boxech.

34/66: Kromě Verstappena nestavěl ještě Vandoorne (měkká) a Ericsson (střední)

34/66: Ricciardo v boxech.

33/66: Red Bully stále na trati, na měkké. Pojedou na jednu zastávku. Mercedes a Ferrari na dvě?

31/66: Ocon má problém při pit stopu, problém s matkou a zrovna v den matek...

31/66: Hamilton těsně za Verstappenem.

30/66: A už se k oběma blíží Ericssonův týmový kolega. A za ním Alonso.

29/66: Desátý Sainz se snaží dostat před Ericssona, který ještě nestavěl.

27/66: Leclerc a Alonso se dostávají před Sirotkina a Hartleye, kteří stavěli v úvodu závodu při sc.

26/66: Do čela se dostává Verstappen, který ještě nestavěl.

25/66: Hamilton v boxech

25/66: Räikkönen odpadá, má problémy s autem

23/66: Hamilton stále zajíždí rychlé časy. Vettel na něj ztrácí 33 sekund.

22/66: Alonso v boxech.

21/66: V boxech už byl z první desítky i Lerclerc

20/66: Vettel zůstává před Bottasem, ten má před sebou Magnussena.

19/66: Bottas zrychluje, nejrychejší čas v posledních dvou sektorech a šup do boxů.

18/66: Vettel v boxech, nasazuje střední směs

17/66: 14. Vandoorne se snaží dostat před Pérez, což jenyní asi nejtěsnější souboj.

14/66: Největší rozdíly jsou mezi Hamiltonem a Vettelem, Ricciardem a Magnussenem.

13/66: V posledním kole Hamilton o sekundu rychlejší než Vettel. Jako jediný jezdí 1:21. To vypadá na space mód.

12/66: Ocon chce zpět svou pozici od Alonsa.

11/66: Hamilton už má 4 sekundy na Vettela.

10/66: Vandoorne dostal penalizaci 5 sekund za to, že se nesprávně vrátil na trať ve druhé zatáčce.

9/66: Hamilton ujíždí Vettelovi. V posledním kole: 1:21.631, Vettel 1:22.259. Ostatní jezdci jezdí 1:23

7/66: Alonso 10, jde před Ocona.

7/66: restart

6/66: SC zajede do boxů na konci kola.

6/66: na incident se podívají po závodě stewardi.

4/66: Další jezdci k mechanikům nejedou. S ohledem na vysokou šanci na déšť asi nemá smysl měnit strategie. Zatím ale v Barceloně svítí slunce.

2/66: Hartley, Sirotkin byli v boxech.

1/66: Leclerc se dostal na 9. místo, Alonso propadl na 11. Kolizi měl doslova z první řady.

1/66:Ham, Vet, Bot, Rai, Ver, Ric, Mag, Sai, Lec, Oco, Alo, Stro,...

1/66: Grosjean se roztočil, nabral pak Hülkenberga a Gaslyho.

1/66: Safety car

Start: Hamilton zůstává první, Vettel jde na druhé místo.

15:10: jezdci se vydávají do zahřívacího kola.

15:10: ředitelství závodu: 80 % pravděpodobnost deště.

15:09: Pneumatiky: všichni na měkkých, jen Alonso na superměkké (povinně, dostal se na ní do Q3) a Ericsson na střední.

15:03: Arrivabene ke změnám pneumatik (tloušťky běhounu): „Není v DNA Ferrari si stěžovat, takže jsme to neudělali. Toto si může říkat, co chce, ale aby bylo jasno: je rozdíl mezi tím konzultovat a informovat. My jsme byli informováni a nebylo s námi konzultováno.“

14:59. čelo startovního roštu je seřazené podle týmů: první řada Mercedes, další Ferrari, pak Red Bull.

14:53: vozy už jsou připraveny na startovním roštu. Co dělají jezdci, když se dostanou na rošt? Někteří si ještě odskočí na WC, další dávají rozhovory médiím, probírají poslední detaily s inženýrem, fotí se s VIP hosty a samozřejmě je čeká také hymna pořadatelské země.

14:46: Hartley si stěžoval, že cítí horko pod pr****. Tým ví, o co jde a na startovním roštu to opraví.

14:45: teplota vzduchu 15 stupňů Celsia, trať má 34.

14:31: Pokud nebude pršet, je podle Pirelli nejrychlejší strategie na dvě zastávky: start na superměkkých, po 16 kolech přezout na měkké a po dalších 25 opět na měkké. Možná je také strategie na jednu zastávku: start na měkké, poté přezout na střední po 35 kolech z celkových 66. Dokonce i po startu na superměkké by mohla být možná strategie na jednu zastávku a to s přezutím na střední po 29 kolech, ale to je už pomalejší varianta.

14:20: Doufejme, že nás čeká zajímavý závod. Podle aktuálních informací, je 80 % pravděpodobnost deště během závodu.

14:20: Vítejte u online přenosu z Velké cen Španělska!